fbpx

Odczuwasz stres? Dźwięki natury to najlepsze remedium

W amerykańskim piśmie naukowym „PNAS” opublikowano wyniki badań na temat korzystnego wpływu naturalnych dźwięków pochodzących z przyrody na zdrowie człowieka. Dane pomogą zadbać o minimalne natężenie hałasu w parkach publicznych. Zatem jeśli odczuwasz stres, dźwięki natury mogą okazać się najlepszym lekarstwem.

-Zidentyfikowaliśmy 36 publikacji na temat korzyści zdrowotnych wynikających z naturalnego dźwięku. Metaanalizy 18 z tych publikacji ujawniły zbiorcze dowody na zmniejszenie stresu i irytacji oraz poprawę stanu zdrowia i pozytywne wyniki afektywne – napisali naukowcy.

Te dane pomogą w przyszłym planowaniu naturalnego krajobrazu takiego jak parki i ogrody botaniczne. Wyniki potwierdzają, że dźwięki przyrody poprawiają zdrowie, zwiększają dobrostan psychiczny, zmniejszają stres i irytację. Warunkiem jednak jest, aby dźwięki przyrody nie mieszały się z hałasem miejskim, lub hałas odczuwalny był przez ludzkie ucho w stopniu minimalnym.

-W wielu parkach udało się zminimalizować poziom hałasu przekraczający poziomy, o których wiadomo, że są szkodliwe dla dzikiej przyrody oraz dla człowieka- dodają badacze.

Wyniki analiz sugerują, że to, co koi najbardziej i wpływa utrzymanie dobrostanu psychicznego to śpiew ptaków, szum wody oraz naturalna mieszanka tego, co składa się na dźwięki przyrody – szum wiatru, szelest liści i odgłosy dzikich zwierząt. Już pół godziny spędzone w lesie lub w parku oddalonym od miejskiego zgiełku pozwala zlikwidować stres i napięcie, a także przywrócić naturalną harmonię biologiczną w ciele.

Poczytaj więcej o stresie w naszych wcześniejszych publikacjach TU.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródła: www.pnas.org, www.zmianynaziemi.pl

 

 

Dodaj komentarz