fbpx

Otwarto pierwsze w Polsce centrum dla osób po stracie bliskiej osoby

“eMOCja”, pierwsze w Polsce Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie, zostało otwarte w Gdańsku. Mogą tam przyjść osoby, które walczą z nieuleczalną chorobą i te, które straciły kogoś bliskiego. Fundamentem “eMOCji” jest hospicjum Pomorze Dzieciom.

– Jest to hołd dla życia, które przyszło czasami dosłownie na parę uderzeń serca i dzisiaj “eMOCja”, Holistyczne Centrum Wsparcia po Stracie, zaczyna tętnić życiem – mówiła Ewa Liegman, członkini zarządu hospicjum Pomorze Dzieciom.

“eMOCja” jest też hołdem dla Bogusi, która żyła zaledwie 48 dni. – Dzięki hospicjum, dzięki temu, że był opracowany cały plan pomocy, plan porodu, Bogusia była uznana w stu procentach jako człowiek – powiedziała Martyna Czapiewska, mama dziewczynki.

Było to możliwe, bo rodzina trafiła pod opiekę hospicjum jeszcze zanim Bogusia przyszła na świat.

– Nieważna jest długość życia, ale jego jakość. Ona niby nie powiedziała do nas ani słowa, nic nie zrobiła, a naprawdę zmieniła bardzo dużo i w nas, i w osobach obok nas – dodaje jej tata, Marcin Czapiewski.

 

Wsparcie dla chorych i ich bliskich

W “eMOCji” wsparcie otrzymają osoby z nieuleczalną chorobą i ich bliscy. Specjaliści związani z centrum chcą też uczyć młodych lekarzy, jak rozmawiać z pacjentami.

  • Ten budynek powstał z tysiąca złamanych serc. Każdy, kto go tworzył, dotknął gdzieś w swoim życiu straty – wyjaśniała Elwira Liegman, dyrektorka centrum “eMOCja”.

  • To nie jest cudowne miejsce, w którym po przekroczeniu drzwi zniknie smutek, żal i tęsknota. One nadal będą, ale my jesteśmy po to, by pomóc ludziom odnaleźć się w tym – wyjaśniała dr Anna Jędrzejczyk.

Pomagają w tym specjaliści do zadań specjalnych, którzy wiedzą, jak emocje zamienić w moc.

 

Źródło: polsatnews.pl

Foto: Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Dodaj komentarz