fbpx

Niebo jak z obrazu van Gogha. Nietypowe zjawisko nad Hawajami

Na Hawajskim niebie ukazało się nietypowe zjawisko — tajemnicza niebieska spirala. Przypominało to nieco obraz van Gogha zatytułowany “Gwieździsta Noc”. Wyjaśnienie jest jednak jak najbardziej naukowe i jest związane z wystrzeleniem przez firmę SpaceX nowego satelity — wyjaśnia Narodowe Obserwatorium Astronomiczne Japonii.

W środę rano japoński teleskop Subaru zarejestrował na niebie niebieski, spiralny kształt. Tajemnicze zjawisko, które pojawiło się nad Hawajami (USA),  sprawiło, że sklepienie przypominało to z obrazu Vincenta van Gogha “Gwiaździsta Noc” z 1889 roku.

“Wydaję się, że spirala może być związana z wystrzeleniem nowego satelity przez firmę SpaceX” – przekazała na Twitterze przedstawiciele Narodowego Obserwatorium Astronomicznego Japonii.

Wcześniej tego dnia firma SpaceX wysłała w kosmos satelitę Global Positioning Satellite (GPS).

Podniebne kształty po wystrzeleniu rakiet

Naukowiec i tropiciel satelitów Scott Tilley, zauważył, że pozycja spirali była bardzo podobna do miejsca, w którym rakieta Falcon 9 miała się znaleźć w kilka minut po wystrzeleniu.

To nie pierwszy raz, gdy podobny świecący, okrągły obiekt został zauważony po starcie SpaceX. Spirale pojawiały się w miejscach nawet bardzo odległych od startu rakiety, takich jak np. Nowa Zelandia. Obserwatorzy kosmosu powiedzieli, że kształt ten powstaje, gdy rakieta Falcon 9 uwalnia niepotrzebne paliwo podczas długiego opadania do oceanu.

“Górna część prawdopodobnie obracała się wokół swojej najdłuższej osi, aby ustabilizować orientację lotu, stąd spiralny kształt. Podobne spirale zaobserwowano po poprzednich startach Falcona 9” – podał portal Spaceweather.com w czerwcu 2022 roku.

 

Dodaj komentarz