fbpx

Deweloper przesadził ważące 30 ton drzewa, mimo ze mógł je po prostu wyciąć

Deweloper osiedla powstającego przy ul. Klasyków na Białołęce przesadził sześć dużych, dorodnych drzew, zamiast je wyciąć. Jest to kolejna firma, która dzięki staraniom dzielnicowych urzędników zrezygnowała z wycinki.

Do przedsięwzięcia użyto ciężkiego sprzętu, w tym potężnego dźwigu. Przesadzane były cztery lipy, klon oraz jesion. Operacja odbyła się na terenie osiedla mieszkaniowego Aroma Park przy ul. Klasyków 10. Przesadzenie drzew sfinansowała firma YIT, który w pobliżu zabytkowej willi Bienenthala buduje zespół domów z blisko 400 mieszkaniami. Drzewa kolidują z budową. Przesadzane są w ramach tej samej działki, w miejsca, gdzie nie przeszkadzają w prowadzeniu inwestycji. Dźwig podnosił je razem z opakowaną w specjalną siatkę ogromną bryłą ziemi otaczającą korzenie. Razem z nią drzewo waży około 30 ton.

Przenoszone drzewa nie są pomnikami przyrody. Inwestor mógłby je wyciąć i w zamian posadzić kilkanaście czy kilkadziesiąt młodych drzewek. Wyszłoby taniej, tylko, że nowe drzewa potrzebowałyby całych dekad, żeby osiągnąć rozmiary tych wyciętych.

Dlatego urzędnicy z Białołęki zaangażowali się w przekonywanie deweloperów, by dorodne drzewa przesadzać. Wiosną 2019 r. udało się im nakłonić firmę Kompania Domowa do przesadzenia wysokiego na 15 metrów dębu na Tarchominie. Firmę nominowaliśmy za to do naszej redakcyjnej nagrody – Stołka.

– Dziś łatwiej jest z deweloperami rozmawiać niż kilkanaście miesięcy temu. Widzą, że nie stawiamy im nierealnych oczekiwań, że drzewa rzeczywiście da się przesadzić, że społeczny odbiór takiej akcji jest bardzo pozytywny – mówi Jan Mackiewicz, wiceburmistrz Białołęki.

– Tak naprawdę dopiero po trzech latach będzie można z całą pewnością powiedzieć, czy drzewa się przyjęły. Ale duże drzewa są tak cenne, że warto podjąć próbę – mówi wiceburmistrz Mackiewicz.

2 thoughts on “Deweloper przesadził ważące 30 ton drzewa, mimo ze mógł je po prostu wyciąć

 • 15 lutego 2020 at 20:35
  Permalink

  No i elegancko. Gratuluję jednym i drugim

  Reply
 • 15 lutego 2020 at 23:13
  Permalink

  ktoś chce kupić piękny żywy ok. 7-metrowy dąb? ma około 25-30 lat.
  ibb.co/J71Nd7V
  lokalizacja halinów/żwirówka – mazowsze
  spoxel at gazeta.pl

  Reply

Dodaj komentarz