fbpx

Rzeszów. Sztuczny układ pokarmowy do badań – jedyne w Polsce i jedno z dziewięciu takich urządzeń na świecie

Najważniejszym elementem programu naukowo-badawczego, realizowanego na Podkarpaciu jest sztuczny przewód pokarmowy. To jedyne w Polsce i jedno z dziewięciu takich urządzeń na świecie. Badania dotyczące m. in. wpływu leków na florę bakteryjną człowieka trwają w Centrum Naukowo-Badawczym Olimp Labs w Dębicy, w ramach programu Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Sztuczny układ pokarmowy w niczym nie przypomina tego który znamy z podręczników. To specjalistyczne urządzenie złożone ze szklanych pojemników, zaworów i rurek których działanie jest takie samo jak poszczególnych części przewodu pokarmowego od przełyku po jelito grube. Tu jednak wszystko jest pod kontrolą. To znaczy ze można dokładnie sprawdzić na przykład jak działają antybiotyki. I co można zrobić aby maksymalnie ograniczyć powodowane przez nie wyjałowienie, albo szybko odbudować korzystne szczepy bakterii.

Takie badania przeprowadzane na ludzkich organizmach są możliwe, ale aby były szczegółowe wymagałyby ścisłej kontroli nad żywieniem ale też przeprowadzenia nawet trzech gastroskopii dziennie. Tu robi się to pobierając próbki z poszczególnych bioreaktorów, czyli takich szklanych pojemników. A to znacznie ułatwia sprawę. Choć cały eksperyment prosty nie jest. Kosztowne badania są wykonywane z unijnym dofinansowaniem i we współpracy z Uniwersytetami Medycznymi w ramach innowacyjnego programu naukowo-badawczego.

Czytaj więcej na: rzeszow.tvp.pl

Dodaj komentarz