fbpx

Francja zwróci Beninowi 26 dzieł sztuki afrykańskiej, które zagrabiła 126 lat temu

Według zapewnień prezydenta Francji Emmanuela Macrona, kraj ten zwróci Beninowi 26 dzieł sztuki przywiezionych do Francji w czasach kolonialnych. Deklaracja ta nastąpiła po raporcie ekspertów, którzy opowiedzieli się za zwrotem dzieł afrykańskiej sztuki krajom, z których pochodzą.

Benin oficjalnie wystosował prośbę o zwrot dzieł sztuki kilka lat temu. Prezydent Macron powiedział, że posągi zostaną zwrócone „bezzwłocznie”.

Biuro prezydenta poinformowało, ze zwrot dzieł sztuki Beninowi nie powinien być jednostkowym aktem, a prezydent „ma nadzieję, że rozważane są wszystkie możliwe sposoby rozpowszechniania tych dzieł: zwroty, ale także wystawy, wypożyczanie, dalsza współpraca”.

Ousmane Aledji, dyrektor Artisttik Africa – kulturalnego centrum w Beninie, powiedział agencji prasowej AFP, że jest zadowolony z „nowej formy wymiany kulturalnej” z Francją.

Macron otrzymał w piątek dokument w sprawie zwrotu dzieł sztuki krajom, z których pochodzą.

Raport przygotowany został przez francuską ekspertkę w dziedzinie historii sztuki Benedicte Savoy z College de France i senegalskiego pisarza i ekonomistę Felwine Sarra, autora eseju zatytułowanego „Afrotopia”. Oboje opowiadają się za zwrotem zarówno dzieł sztuki zrabowanych przez dawną francuską administrację kolonialną, jak i przywiezionych przez członków francuskich misji naukowych.

Autorzy wspomnianego dokumentu zastrzegają się, jak ujawnił „Le Figaro”, że „nikt nie zamierza ogołocić jednych muzeów, aby zapełnić inne, a proces zwracania dzieł sztuki powinny poprzedzić negocjacje między stronami”.

Większość spośród 98 tys. dzieł, których zwrot rozważa Francja, pochodzi z Czadu, Mali i Kamerunu. Około 46 tys. spośród nich dotarło do Francji między 1885 a 1960 rokiem, gdy była ona krajem kolonialnym.

Dodaj komentarz