fbpx

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zadbaj o „zielone ściany”

Niwelują hałas, zwiększają bioróżnorodność i oczyszczają powietrze. Zdaniem badaczy z University of Plymouth, jest jeszcze jedna ważna korzyść z posiadania „roślinnej ściany” na murach domów: pomogą zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Naukowcy z University of Plymouth zbadali czy roślinność pokrywająca mury budowli wpływa na izolację cieplną w klimacie umiarkowanym. Wyniki badań zaprezentowali w czasopiśmie naukowym „Building and Environment” – opisując, że rośliny porastające ceglane mury zatrzymują o 1/3 więcej ciepła niż ściany, które nie są pokryte zielenią.

Te wyniki badań będą mieć ogromne znaczenie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii. To właśnie tam stare domy (budowane do 1964 r.) bazujące na tradycyjnej cegle wciąż stanowią 57 proc. wszystkich budynków mieszkalnych. Murowane domy wymagają dodatkowego ogrzewania, a co za tym idzie pociągają za sobą duże koszty finansowe i ekologiczne. Pokrycie cegły bluszczem lub inną roślinnością sprawia, że straty ciepła zmniejszają się o 31,4 proc w tej konkretnej części budynku.

W Anglii około 57 proc. budynków zostało wzniesionych przed rokiem 1964. Nowe przepisy określają, jakie normy powinny spełniać budynki nowe, ale to stare wymagają najwięcej energii do ogrzewania i znacząco przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla – wyjaśnił dr Matthew Fox, główny autor artykułu.

Choć to pierwsze tego typu badania na temat wpływu roślin na termoizolację, nie można zapomnieć o innych, bardziej oczywistych korzyściach z posiadania „zielonych ścian”. Dr Thomas Murphy, drugi z autorów badania wyjaśnia, że roślinność porastająca mury zwiększa bioróżnorodność i tłumi uliczny hałas (dźwięki uliczny przestaje się odbijać od ścian budynków).

Ponadto, w dobie walki o ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery, warto wspomnieć o tym, że roślinne ściany oczyszczają powietrze – również z groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych – i pozwalają ograniczyć korzystanie z centralnego ogrzewania. Badacze z University of Plymouth dodają też, że widok zieleni w miastach uspokaja i ma pozytywny wpływ na dzieci. Im więcej czasu spędzają w pobliżu zieleni, tym lepsze mają wyniki na skali rozwoju intelektualnego, lepiej radzą sobie też z emocjami.

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, koniecznie przeczytaj także TEN.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: Focus.pl

3 thoughts on “Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zadbaj o „zielone ściany”

 • Pingback:Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Zadbaj o „zielone ściany” – Co w kraju

 • 16 grudnia 2021 at 12:17
  Permalink

  Dobry pomysł na lato , bo ściany się mniej nagrzeją ale zimą niestety roślinność gubi liście i po „izolacji” – u nas się to raczej napewno nie przyjmie .

  Reply
  • 27 lutego 2023 at 17:12
   Permalink

   Fakt, że pnącza lepiej chłodzą latem niż izolują zimą. Przeprowadzono badania, że dorodne pnącze jest w stanie przykryć ok. 30% powierzchni ściany. Jednak nie to jest główną przyczyną tak dobrych wyników izolacyjności, a fakt, że takie pozbawione liści pnącze potrafi świetnie tłumić wiatr, który szybko wychładza budynek. Tym skuteczniej im kąt wiania wiatru ostrzejszy. Są miasta w których obsadzenie pnączami domu zwalnia z podatku. Tam dostrzeżono potencjał drzemiący w pnączach. I piękno.

   Reply

Dodaj komentarz