fbpx

Przełomowe odkrycie. Jad pszczół zabija komórki nowotworowe

Okazuje się, że pszczeli jad zabija złośliwe komórki raka piersi. Odkrycia dokonała grupa australijskich naukowców.

Jednym z najgorzej rokujących nowotworów jest tak zwany “rak potrójnie ujemny”. Występuje on najczęściej u młodych kobiet. Najnowsze badania dają chorym nadzieję. Odkryto że melityna zawarta w jadzie pszczół oraz trzmieli ma pomagać zwalczać komórki rakowe piersi.

– To wspaniały przykład tego, jak substancje pochodzenia naturalnego pomagają zwalczać ludzkie choroby – ocenił prof. Peter Klinken, główny naukowiec stanu Australia Zachodnia.

Niszczy złośliwe komórki rakowe w ciągu godziny

Do badań użyto jadu pozyskanego od 300 pszczół. Okazało się że określone stężenie substancji jest w stanie niszczyć komórki nowotworowe nawet w ciągu godziny, praktycznie nie uszkadzając pozostałych komórek. Większe dawki jadu okazały się jednak toksyczne. Preparat nie był jeszcze testowany na ludziach.

Badacze podkreślają, że choć opublikowane wyniki są obiecujące, to aby substancja trafiła do powszechnego użytku, wymagane są dalsze badania.

– Wiele substancji jest w stanie zwalczać raka piersi w warunkach laboratoryjnych. Od odkrycia do stosowania danego preparatu w praktyce wiedzie daleka droga – stwierdził prof. Alex Swarbrick z Garvan Institute of Medical Research w Sydney.

Źródło: bbc.com, sciencealert.com

Dodaj komentarz