fbpx

Masz dużo nieprzeczytanych książek? Badania przekonują, że ich właścicieli cechuje mądrość

Czy należysz do grona tych osób, które mimo posiadania mnóstwa nieprzeczytanych książek, wciąż kupują nowe? Mamy dla ciebie dobrą wiadomość – najprawdopodobniej świadczy to o dużej mądrości i samoświadomości.

Wystarczy niewielka nadwyżka pieniędzy, ciekawa okładka w witrynie mijanej księgarni lub wyprzedaż, a ty już kupujesz kolejne książki, mimo że nie przeczytałeś tych,  które zdobyłeś ostatnio. Japończycy nazywają to zjawisko tsundoku. Ale nie myśl, że to typowe wyłącznie dla osób mieszkających w Azji. Kupowanie książek, które czekają na odpowiednią chwilę jest typowym zjawiskiem dla tych którzy z jednej strony łakną wiedzy, a z drugiej, mają świadomość własnych potrzeb.

 

Co ma łabędź do książki?

Nassim Nicholas Taleb, amerykański statystyk i eseista przez lata zgłębiał naturę czarnych łabędzi czyli zjawisk, których zaistnienie jest tak nieprawdopodobne, że nikt nie bierze ich pod uwagę, a kiedy się wydarzają, okazuje się, że wywołują ogromne zmiany na całym świecie. Zdaniem Taleba odpowiedzialna za przeoczanie takich sytuacji jest ludzka ignorancja. Tak bardzo człowiek skupia się na tym, co wie, że absolutnie nie zwraca uwagi na to, czego nie wie.

Świetnym przykładem geniusza, którego biblioteka robiła na wszystkim imponujące wrażenie był Umberto Eco. Jego gromadzony przez lata księgozbiór liczył ponad 30 tys. egzemplarzy. Ci, którzy go odwiedzali zawsze byli pod ogromnym wrażeniem – sądzili bowiem, że pisarz przeczytał wszystkie. Większość bliskich znajomych odwiedzających autora w jego mieszkaniu wiedziała, że biblioteka nie jest przedłużeniem ego pisarza, a jego narzędziem badawczym.

 

Nieprzeczytane lektury a pokora

Książki przeczytane są znacznie mniej wartościowe od książek nieprzeczytanych. W takiej bibliotece powinno się znajdować tyle wiedzy, której jeszcze nie posiadacie, ile tylko pozwala wam jej tam umieścić wasza kondycja finansowa, oprocentowanie kredytów hipotecznych i trudna obecnie sytuacja na rynku nieruchomości – proponował Taleb.

Taki gromadzony przez lata księgozbiór jest przykładem tego, czego jeszcze nie wiemy. Świadczy również o naszej świadomości tej niewiedzy – a to czyni nas pokornymi i skromnymi wobec ogromu wiedzy całego świata.  Tezę popiera zjawisko zwane efektem Dunninga-Krugera, które opisuje że pokora rośnie wprost proporcjonalnie do posiadanej wiedzy. Czyli osoby niekompetentne zawsze twierdzą, że są najlepsze do wykonania danego zadania, podczas gdy jednostki charakteryzujące się najlepszymi kwalifikacjami zwykle zaniżają ocenę swoich umiejętności.

 

Właśnie tak to działa, im więcej wiecie, tym więcej rzędów nieprzeczytanych książek macie w bibliotece. Nazwijmy tę kolekcję nieprzeczytanych książek antybiblioteką – napisał eseista w „Czarnym Łabędziu”.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: niestatystyczny.pl

 

Dodaj komentarz