fbpx

Wokół wysp Pitcairn powstanie ogromny morski rezerwat przyrody

1

Rząd brytyjski zapowiedział stworzenie największego na świecie morskiego rezerwatu przyrody. Powstanie on wokół wysp Pitcairn na południowym Pacyfiku. Jego powierzchnia wyniesie więcej niż trzykrotność obszaru Wielkiej Brytanii.

Rezerwat wokół 4 wysp tworzących archipelag Pitcairn, brytyjskie terytorium zamorskie, będzie liczyć 834 tys. km kwadratowych. Celem jego utworzenia jest ochrona fauny morskiej przed nielegalnymi połowami. Według brytyjskich władz około 20% dokonywanych na tym obszarze połowów odbywa się nielegalnie, a ich wartość jest szacuje się na 20 mld dolarów rocznie.

Brytyjczycy uważają, że technologie satelitarne zapewniają obecnie taki poziom monitoringu, który faktycznie znacznie ograniczy skalę nielegalnych połowów, najczęściej prowadzonych przez zorganizowane grupy przestępcze. Monitoringu rezerwatu będzie dokonywać centrum powstałe w południowej Anglii. Ma ono również świadczyć podobne usługi na rzecz innych obszarów chronionych, m.in. największego dotychczas morskiego rezerwatu wokół wysp Czagos na Oceanie Indyjskim. Rezerwat ten, stworzony w 2010 roku również przez Brytyjczyków ma powierzchnię 640 tys. km kwadratowych.

Archipelag Pitcairn jest jednym z najbardziej odizolowanych obszarów lądowych na świecie. Składa się z 4 wysp o łącznej powierzchni 47 km kwadratowych, z których tylko jedna jest zamieszkana. Populacja wyspy Pitcairn wynosi obecnie około 60 osób. Większość z nich to potomkowie osiadłej w tym miejscu w roku 1790 części zbuntowanej załogi brytyjskiego okrętu Bounty, której towarzyszyli przywiezieni z Tahiti niewolnicy.

Wyspy Pitcairn na krańcu świata – YouTube / National Geographic

Wody wokół wysp nie są specjalnie bogate w ryby, ale występuje tam kilka rzadkich gatunków, w tym 2, których nie udało się zlokalizować nigdzie indziej na świecie. Wyspy są również miejscem lęgowym dla wielu gatunków ptaków. Zdaniem ekologów obszar wokół wysp jest jednak szczególnie cenny ze względu na swój dziewiczy charakter, którego nie zakłóca ingerencja człowieka i połowy na skalę przemysłową.

Kolejnym celem organizatorów i nadzorców rezerwatu wokół Pitcairn ma być utworzenie podobnego obszaru chronionego wokół archipelagu Sandwich Południowy w południowej części Atlantyku.

Źródło: polskieradio.pl

Dodaj komentarz