fbpx

Pod stadem jeleni załamał się lód. Strażacy wyciągnęli zwierzęta z wody

Zdarzenie miało miejsce na jeziorze przy miejscowości Ścienne w gminie Ińsko. Pod stadem jeleni załamał się lód, zwierzęta znalazły się w lodowatej wodzie, z której nie potrafiły się same wydostać – poinformował rzecznik PSP w Stargardzie.

Na pomoc jeleniom przybyli strażacy Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie. Druhowie pokruszyli lud i pomogli zwierzętom wydostać się na ląd.

Strażacy dostali się do jeleni na specjalnych saniach, ze sprzętem asekuracyjnym, ubrani w kamizelki wypornościowe. Aby móc uratować zwierzęta, trzeba było pilarkami usuwać lód od brzegu do przerębla. Lód był kruchy, grubości około siedmiu centymetrów, więc nie można było wyciągnąć jeleni bezpośrednio na niego.

– Ponacinaliśmy lód w kierunku linii brzegowej, wykonaliśmy pas prowadzący do brzegu i pojedynczo wyciągaliśmy je na brzeg, łapiąc każde zwierzę za poroże linami ratowniczymi – opowiadał strażak.

– Jeśli ktoś wymaga pomocy, czy to człowiek, czy zwierzę – trzeba mu pomóc i go ratować. Sądzę, że zrobiliśmy kawał dobrej roboty, i sporo ryzykowaliśmy – dodał.

Jak poinformował rzecznik Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie mł. kpt. Rafał Matysik, do jeziora wpadło kilkadziesiąt zwierząt, niestety, mimo szybkiej akcji, nie wszystkie udało się uratować.

Na miejscu pracowała pięć zastępów strażaków z PSP i OSP.

https://twitter.com/remizapl/status/1357007312477696003?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1357007312477696003%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.tvp.info%2F52118000%2Fscienne-trwa-akcja-ratunkowa-jeleni-pod-zwierzetami-zalamal-sie-lod

Źródło: remiza.pl, fot. OSP Chociwel

Dodaj komentarz