fbpx

Marsz Wędrujących Drzew. Świetna inicjatywa w Szczecinie

Szczeciński Ruch Miejski organizuje wydarzenie noszące nazwę “Wędrujące Drzewa”. Organizatorzy kupili 15 klonów, by te następnie stanęły na zabetonowanych szczecińskich ulicach. Projekt ma uzmysłowić mieszkańcom i włodarzom miasta, że przyjemniej i zdrowiej mieszka się w miejscu, gdzie jest zieleń.

Drzewa dają cień, chronią nas przed upalnym słońcem, oczyszczają powietrze, chciałabym, żeby w naszym mieście sadzono ich więcej, a nie wycinano – mówi 15-letnia Maja, która mimo niedzielnego skwaru przyszła pod Urząd Miasta, by wziąć udział w akcji Wędrujące Drzewa.

15 klonów zwyczajnych, które ustawiono w donicach na ul. Rayskiego, ma tam pozostać przez dwa tygodnie. Drzewa będą dawały cień przechodniom, oczyszczać powietrze i zdobić okolicę.

Marsz z drzewkami ruszył w niedzielę o godz. 11 sprzed urzędu miasta. Donice z klonami ustawiono na specjalnych platformach z kółkami. Ich siłą napędową byli wolontariusze, członkowie Szczecińskiego Ruchu Miejskiego a także przypadkowi mieszkańcy, którzy poznając ideę akcji postanowili włączyć się do niej i pomóc.

Chcemy pokazać, jak pozytywnie zmienia się estetyka przestrzeni pod wpływem zieleni, szczególnie wysokiej. Przekonać, że drzewa mają realny wpływ na jakość naszego życia i zaangażować mieszkańców w kształtowanie swojego miasta – podkreśla Karolina Kulińska ze SRM. – Projekt chcemy prowadzić przez całe wakacje, kolejne ulice będziemy wybierać razem z mieszkańcami. Jeśli pomysł się spodoba, będziemy kontynuować go w kolejnych latach.

Dzięki podobnemu projektowi prowadzonemu w Monachium przez stowarzyszenie GreenCity od wielu lat udało się zasadzić w mieście setki drzew. Mieszkańcy, którzy poznali korzyści mieszkania na zielonej ulicy, nie chcieli stracić takiej perspektywy i zabiegali o zasadzenie drzew na stałe.

Źródło: szczecin.naszemiasto.pl, szczecin.wyborcza.pl, 24kurier

Dodaj komentarz