fbpx

Pięcioletni, autystyczny geniusz, posiada zdolności telepatyczne

5

Ramses Sanguino, jak większość osób z autyzmem odznacza się wyjątkową inteligencją. W przypadku chłopca objawiała się ona w spektakularny sposób: mając zaledwie dwanaście miesięcy rozpoczął naukę czytania, ujawnił też, że nie tylko rozumie, ale nawet potrafi mówić po hebrajsku, grecku, arabsku i japońsku. Dziś chłopiec umie rozwiązywać skomplikowane zadania matematyczne i zna cały układ okresowy pierwiastków.

Według jego matki – posiada także zdolności, które wymykają się próbom logicznego wyjaśnienia. Całej sprawie postanowili przyjrzeć się eksperci.

Ramses Sanguino różni się od swoich rówieśników. Nigdy nie interesowały go zwykłe zabawki, a specjaliści dość wcześnie stwierdzili występowanie u niego zespołu sawanta. Jest to stan, który odnotowywany jest u niektórych osób z autyzmem. Ludzie tacy, pomimo niepełnosprawności intelektualnej, są nieprzeciętnie uzdolnieni pod jakimś względem. Mieszkający w Los Angeles Sanguino rzeczywiście jest wyjątkowy. Mając roczek, nie bawił się zabawkami, po które zwykle sięgają dzieci w jego wieku. Potrafił już za to czytać.

3

Już wtedy znał wiele słów w różnych językach. Zadziwiał różne osoby ze swojego otoczenia, próbując mówić w języku hiszpańskim, greckim, a nawet japońskim. W wieku osiemnastu miesięcy znał tabliczkę mnożenia, którą potrafił wyrecytować zarówno w języku angielskim, jak i hiszpańskim. W tym samym czasie zapamiętał także cały układ okresowy pierwiastków.

„Jeszcze zanim się urodził, wiedziałam, że będzie kimś wyjątkowym, kimś, kto zmieni świat” – twierdzi Nyx Sanguino, matka małego geniusza. W wywiadach podkreśla jednak, że nie ma pojęcia, skąd jej syn czerpał wiedzę. Kobieta przyznała, że starała się go uczyć kilku języków, ale on zna wiele słów w językach, z którymi wcześniej nie miał styczności. W wieku trzech lat wypowiadał słowa m.in. w języku hindi, arabskim czy hebrajskim. Jego matka wskazuje, że jedyne źródło, z którego mógł zdobyć ta wiedzę to Internet. Malec często przesiaduje przed komputerem.

Niecodzienny dar

Chłopczyk znalazł się jednak w centrum zainteresowania naukowców nie tylko ze względu na imponującą, jak na pięciolatka, wiedzę, ale i umiejętności, których nauka nie potrafi wyjaśnić. Według jego matki Ramses posiada zdolności, które jego matka określa mianem telepatycznych. Naukowcy wolą na razie unikać takich słów. Ale przyznają, że dar chłopca jest niecodzienny.

4

Wszystko zaczęło się od nagrania opublikowanego niedawno przez Nyx Sanguino. Widać na nim Ramsesa, który recytuje liczby, które jego matka wcześniej zapisała w ukryciu. W sumie aż 38 liczb, które chłopiec wymienił we właściwej kolejności. Pięciolatek był w tym bezbłędny. Przyznał też, że nie odczytywał ich z kartki, ale z pamięci swojej mamy. Materiał wideo zwrócił uwagę przedstawicieli wielu uczelni, którzy postanowili zbadać sprawę.

Wśród nich jest neuro-naukowiec dr Diane Powell, która do niedawna pracowała na Uniwersytecie Harvarda, a obecnie prowadzi prywatną praktykę. Podkreśla ona, że wciąż brakuje dowodów na istnienie telepatii. Ale według niej, zdolności, które posiada Ramses, mogą stanowić klucz do poznania narzędzi komunikacji pomiędzy autystycznymi dziećmi a ich rodzicami.

Dr Powell zdaje sobie sprawę, że jej zainteresowanie przypadkiem pięciolatka, który łączony jest z zagadnieniem telepatii, może stanowić zagrożenie dla jej reputacji. Ale kiedy poznała chłopca, wiedziała, że musi się przyjrzeć sprawie z bliska. Do tej pory przeprowadziła ona szereg testów, podczas których wykorzystywane były m.in. urządzenia do losowania liczb. Podczas jednego z doświadczeń dr Powell generowała liczby, które potem pokazywała matce chłopca. Nyx Sanguino miała je zapisywać na kartce, a potem intensywnie o nich myśleć. Potem pięciolatek otrzymywał zadanie, by odgadnąć liczbę, na której koncentrowała się jego matka. Chłopiec robił to za każdym razem bezbłędnie.

1

„Znalazłam wiele dzieci z autyzmem, w przypadku których pojawiały się informacje, że mają one zdolności telepatyczne. Chciałam to zobaczyć na własne oczy i zbadać, czy może to zostać ocenione, a w rzeczywistości zbadane pod rygorystycznymi, kontrolowanymi warunkami” – wyjaśniła cytowana przez dziennik „Daily Mail” dr Diane Powell.

Źródło: dailymail.co.uk, barcroft.tv

Dodaj komentarz