fbpx

Kosmiczny prysznic pomoże oszczędzać wodę

2

Prysznic zainspirowany badaniami NASA pomoże zmniejszyć zużycie wody nawet o 90% – przekonują konstruktorzy ze Szwecji.

Futurystyczny prysznic został skonstruowany w taki sposób, że spłukiwana woda jest błyskawicznie oczyszczana i wykorzystywana do dalszej kąpieli. Odzyskiwanie zużytej wody pozwala zminimalizować jej zużycie nawet o 90%. Chociaż budowę prysznica zainspirowały przygotowania do wypraw na Marsa prowadzone przez Amerykańską Agencję Kosmiczną, jest on przeznaczony do używania na Ziemi.

– Wszystko zaczęło się od projektu realizowanego przez Uniwersytet w Lund i NASA. To wtedy zacząłem myśleć o odzyskiwaniu wody także na Ziemi. Prysznic przyszłości to oszczędność wody nawet o 90%, oszczędność energii o 80%, a przy okazji znacznie większy komfort i higiena kąpieli – mówił w rozmowie z agencją Reuters prezes firmy Mehrdad Mahdjoubi.

Wykorzystanie kosmicznej technologii oznacza, że w przyszłości wcale nie trzeba będzie ograniczać długich pryszniców czy kąpieli. – Próbujemy zmienić sposób, w jaki ludzie podchodzą do codziennego wykorzystywania wody. Prysznic przyszłości to rozwiązanie ekologiczne, ale też bardzo komfortowe – przekonują pomysłodawcy.

Prysznic testowano na razie na południu Szwecji. Producent podaje, że w ciągu czterech miesięcy testów udało się zaoszczędzić 100 tys. litrów wody. Po przeprowadzeniu testów w całej Szwecji firma chce się otworzyć na rynek globalny.

 

Źródło: focus.pl

Dodaj komentarz