fbpx

Ryba przeszła “test lustra”, określający istnienie samoświadomości

Mierząca zaledwie 10 centymetrów rybka, zamieszkująca wody tropikalne, przeszła tak zwany “test lustra”, czyli badanie zdolności rozpoznawania siebie w lustrze. Ryba próbowała usunąć z siebie oznaczenie po tym, jak zobaczyła swoje odbicie.

Test lustra, któremu poddana była ryba, jest metodą badania samoświadomości. Po raz pierwszy został przeprowadzony na szympansach w latach 70. Grupa szympansów, która nigdy wcześniej nie widziała lustra, na początku brała swoje odbicie jako zagrożenie. Po pewnym czasie zwierzęta zrozumiały, że w lustrze widzą siebie. Pozytywny wynik testu sugeruje, że jakaś część mózgu musi być świadoma własnego istnienia.

Wargatek sanitarnik jest niewielką rybą z rodziny wargaczowatych, znaną także pod nazwą “ryba czyściciel”. Wybrany został do testów z powodu bardzo dobrego wzroku. Ryba ta żywi się pasożytami,  które znajduje na ciele innych pływających stworzeń. Wzrok odgrywa tu kluczową rolę, ponieważ jeśli stworzenie nie jest w stanie zobaczyć odbicia w lustrze, nie nadaje się do przeprowadzenia testu. Oczywiście nie oznacza to, że nie zdaje sobie sprawy z własnego istnienia.

Japońscy naukowcy namalowali na ciele ryb brązowy znak w miejscu, które można było zobaczyć tylko w lustrzanym odbiciu. Barwa znaku przypominała kolor pasożytów. Ryby, po obejrzeniu się w lustrze, próbowały usunąć ślad poprzez tarcie ciał o twarde powierzchnie. To potwierdza, że rozumiały, że odbicie należało do nich. Gdy zastosowano przezroczysty, a nie brązowy znak, ryby nie próbowały go usunąć.

Ryba pokazuje zachowania podczas testu lustra, które są przyjmowane jako dowód na samoświadomość u wielu innych gatunków – powiedział kierujący badaniami biolog Alex Jordan z Towarzystwa Maxa Plancka w Hamburgu, eksperyment został opublikowany w czasopiśmie “PLOS Biology”.

Do tej pory zwierzętami, które przeszły test samoświadomości, są między innymi ssaki – kilka gatunków małp (bonobo, szympansy, goryle i orangutany), słonie, świnie, delfiny, orki oraz ptaki z rodziny krukowatych i gołębie.

Uważam, że istnieje spektrum zwierzęcej świadomości. Pewne zwierzęta, jak naczelne, pokazują zdolności bliższe ludzkiej świadomości – powiedział Alex Jordan.

Moja praca nie skupia się na tym, że ryby są tak samo inteligentne, jak szympansy, ale sposób, w jaki zadajemy to samo pytanie w obrębie taksonów (grup zwierząt), wymaga ponownej oceny – dodał.

Mamy nadzieję, że to badanie otworzy dyskusję na temat samoświadomości u zwierząt. Zamiast czarno-białego rozróżnienia, jakie mieliśmy dotychczas, że niektóre zwierzęta je mają, a większość z nich nie, musimy opracować bardziej stopniową perspektywę – skomentował eksperyment Frans de Waal, naukowiec zajmujący się badaniem ssaków naczelnych z amerykańskiego Uniwersytetu Emory.

Źródło: tvn24, dailymail.co.uk

Dodaj komentarz