fbpx

Józefów pod Warszawą chce być pierwszą gminą bez śmieci

Wpadliśmy na pomysł: “Nie na marne”. W ramach tej akcji społecznej wprowadzamy cykl konkretnych działań, które mają na celu zmniejszenie strumienia odpadów, które płyną z gospodarstw domowych – mówił Marek Banaszek, burmistrz Józefowa w wywiadzie dla TOK FM.

Chodzi dokładnie o to, żeby wszyscy zrozumieli, że nasze indywidualne działania i wybory mają wpływ. Niektórzy myślą: a co tam ten jeden papierek, słomka znaczy. To jest efekt skali, bo jeżeli to samo zrobi tysiąc, sto tysięcy, milion, to już będzie znaczyć – tłumaczył.

Samorządowiec zachęcał mieszkańców podwarszawskiego Józefowa do różnych działań, takich jak na przykład “Kubek nie na marne”.

Idzie klient do kawiarni ze swoim kubkiem, nie używa kubków plastikowych, jednorazowych. Kawiarnie mogą dać upust takiemu klientowi, więc jest podwójna korzyść. Przedsiębiorcy z kolei nie wystawiają plastikowych naczyń, sztućców, a my nie korzystamy z nich, żeby przedsiębiorca mógł to zauważyć – tłumaczył Banaszek.

Podobną inicjatywa jest “Torba nie na marne” – która ma ograniczyć zużycie jednorazowych foliówek.

Wystąpiliśmy do naszych sklepów, żeby ustawiły stojaki, pudła na torby jednorazowego użytku po to, żeby mieszkaniec, który zapomniał wielorazowej torby, mógł ją wziąć i zwrócić, żeby ona nie lądowała na śmietniku, ale była wielokrotnie wykorzystana, to wydłuży jej życie. Właściciele sklepów bardzo chętnie się włączają w tę inicjatywą. Plus naszym podstawowym gadżetem miejskim są torby wielokrotnego użytku – przedstawił działania Marek Banaszek.

Powstała również inicjatywa o nazwie “Biznes artystom”. Chodzi w niej o to, aby zbędne resztki z produkcji mogły być wykorzystane w działalności artystycznej, w takich miejscach jak szkoły, przedszkola czy kółka zainteresowań.

Mamy już odzew, np. od producenta drewnianych zabawek, któremu zostają drewniane odpady. Te pomysły się rodzą, bo rozmawiamy z ludźmi, nasi mieszkańcy są niezwykle kreatywni – opowiadał burmistrz Józefowa na antenie TOK FM.

W Józefowie funkcjonuje także strona na Facebooku”oddam/przyjmę”, na której można oddać niepotrzebne rzeczy osobom którym mogą się one jeszcze przydać, dzięki czemu nie wylądują one na śmietniku.

Źródło: tokfm.pl

Dodaj komentarz