fbpx

W Szczecinie powstał chodnik przyjazny drzewom

W Szczecinie, przy rozbudowie ulicy Bożeny, w pobliżu kompleksu Fabryka Wody, zainstalowano specjalny, rampowy odcinek chodnika. Jego podwyższenie nad poziomem gruntu umożliwia nieograniczony rozwój pobliskich drzew.

– Na krótkim fragmencie, w okolicy systemu korzeniowego drzewa, chodnik został poprowadzony ponad gruntem. Na stalową kratownicę ułożone zostały płyty chodnikowe i całość wygląda tak samo jak pozostała część chodnika. Takie rozwiązanie odciąża narażone na zgniecenie korzenie, a to pozwala drzewu funkcjonować w sposób taki sam, jak przed inwestycją – informuje Piotr Zieliński, oficjalny przedstawiciel miasta ds. projektów.

Obszar ten przed rozpoczęciem prac charakteryzował się bujniejszą roślinnością, z przewagą naturalnie rosnących sadzonek, krzewów i typowych zarośli. Większość z nich usunięto, aby umożliwić ekspansję ulicy Bożeny.

Ulica ta jest rozbudowywana w sąsiedztwie nowego aquaparku, który niebawem ma zostać otwarty. Na tym terenie zrealizowano parkingi, które będą służyły jako wsparcie dla obiektu Fabryka Wody, z dostępem wyłącznie od ulicy 1 Maja.

Zadanie to zostało powierzone Firmie Drogowo-Budowlanej MTM SA, a inwestycja ta wiąże się z kosztem przekraczającym 13,5 miliona złotych brutto. Nadzór nad procesem budowlanym pełni spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie Sp. z o.o.

Dodaj komentarz