fbpx

Naukowcy radzą, jak prowadzić ekologiczny styl życia

environmental-protection-326923_960_720
Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiast zostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych… aby żyć „eko” warto zacząć od małych kroków np. częściej rozmrażać lodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnika przygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.
Przewodnik „Jak promować proekologiczny styl życia i gospodarowania? Przykłady dobrych praktyk z Islandii, Finlandii i Niemiec” skierowany jest do uczniów i studentów, do nauczycieli przedmiotów przyrodniczych i technicznych, a także do osób prowadzących gospodarstwa domowe oraz zarządzających różnego rodzaju organizacjami. Powstał we współpracy Stowarzyszenia „EkoLubelszczyzna” oraz naukowców Politechniki Lubelskiej.
Z lektury przewodnika można się dowiedzieć, jak prowadzić proekologiczny styl życia, jaka jest rola edukacji i jej instytucji w jego promocji, w jaki sposób upowszechniać zrównoważoną konsumpcję oraz zdrowy i przyjazny środowisku styl życia. Autorzy przytaczają najciekawsze rozwiązania z codziennego życia mieszkańców danego kraju, ilustrując je licznymi zdjęciami. Przekonują też, że każdy może stać się trochę bardziej „eko”. Nie chodzi tu o ciągłe wydawanie wielkich sum na rzeczy, których właściwą nazwę poprzedza słowo „ekologiczny/ekologiczna”. Trzeba uzbroić się w ekologiczne know-how i zacząć kierować własnym zdrowym rozsądkiem, a już wkrótce zaczniemy odczuwać zmiany. Na początek wystarczy zmiana kilku przyzwyczajeń: wybieranie oszczędnego AGD, rozmrażanie lodówki, przykręcenie grzejników.
Przewodnik jest dostępny w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Lubelskiej na stronie internetowej. Możesz przeczytać go tu We wrześniu br. ukaże się w formie papierowej.

Czytaj więcej na naukawpolsce.pap.pl

Dodaj komentarz