fbpx

Capsula Mundi – ekologiczne cmentarze

capsule_mundi_1

Dwoje włoskich projektantów – Anne Citelli i Raoul Bretzel – proponują światu zupełnie nowe spojrzenie na zjawisko pochówku ciała po śmierci.

Capsula Mundi to jajowata kapsuła, wykonana z materiałów biodegradowalnych, w której umieszczane jest ciało po śmierci. Kapsuła zostaje zakopana w ziemi wraz z nasionem lub sadzonką rośliny, z którą z biegiem czasu stanie się dorodnym drzewem. W konsekwencji zamiast tradycyjnych cmentarzy miałyby tworzyć się Lasy Pamięci.

Kapsuła ma kształt jajka, które utożsamiane jest z symbolem narodzin, nowego życia, startu. W wielu kulturach śmierć kojarzona jest z początkiem, z rozpoczęciem życia w innym wymiarze, połączenia się z Absolutem, Stworzycielem, Miłością, Bogiem, Wyższą Świadomością, Wszystkim Co Jest. Pozycja w jakiej złożone jest ciało w kapsule nie jest przypadkowa, jest to pozycja embrionalna, taka w jakiej zaczynamy swoją ziemską egzystencję w łonie matki. Opowieść o życiu zatacza koło. Dusza spotyka po raz pierwszy i żegna ciało będące w takiej samej pozycji. Jesteśmy w niej nadzy, prawdziwi w swojej naturze. Po odejściu ducha, ciało staje się świątynią bez boga, pustymi murami. Jednak wciąż traktowane jest z szacunkiem, z wdzięcznością za odbytą służbę, wciąż pozostaje święte. Jednak nie zmienia to faktu, że ciało to jest zlepkiem atomów, masą biologiczną, która po rozkładzie użyźni glebę, stanie się pokarmem dla wzrastającej rośliny. I w ten sposób będzie służyć dalej. W pewnym sensie człowiek żyje dalej w tym drzewie. Wciąż obracające się koło życia, powstajemy z ziemi i w ziemię się zamieniamy.

 

capsula-mundi-diagram

capsula-mundi-concept-jpg-662x0_q70_crop-scale

Czytaj więcej na: freedomnews.pl

 

Dodaj komentarz