fbpx

Polak zwycięzcą “najzimniejszego maratonu świata”

Długodystansowiec i trener z Gdyni Piotr Suchenia wygrał tegoroczny “North Pole Marathon”! Konkurs jest organizowany od 2003 roku przy arktycznym obozie Barneo, w pobliżu Bieguna Północnego. ​Jak przyznają organizatorzy, ze względu na warunki atmosferyczne, to jeden z najcięższych maratonów na świecie.

Biegam na długich dystansach od wielu lat, więc w cyklu treningowym jestem non stop. W połowie grudnia zrobiłem sobie jednak krótką przerwę i przygotowania do tego wyścigu rozpocząłem w styczniu – mówi  Piotr Suchenia.
 
Jak dodaje, największym problemem okazała się nie tylko temperatura, ale też nawierzchnia. 
 
Do takich warunków nie sposób się przygotować. Podczas biegu, przy wietrze wiejącym 5 metrów na sekundę, temperatura odczuwalna wynosiła -50 stopni Celsjusza, to jest naprawdę ogromne wyzwanie. Poza tym chwilami biegło się naprawdę ciężko. Głęboki śnieg i przeszkody sprawiały, że musiałem być wyjątkowo ostrożny i patrzeć pod nogi, żeby się nie przewrócić – dodaje Suchenia.
 
 

Gdynianin dotarł do mety po 4 godzinach, 6 minutach i 34 sekundach. Czuję ogromną satysfakcję, udało mi się ukończyć mój wymarzony maraton – mówił po zakończonym biegu.

To pierwszy start i pierwsze zwycięstwo Sucheni w North Pole Marathon.
 
Moim celem jest bieganie powyżej koła podbiegunowego. Jak dotąd przebiegłem już 3 takie maratony – mówi Suchenia, dodając że bieg przy arktycznym obozie Barneo był najbardziej wymagającym, jak dotąd, doświadczeniem.

W tegorocznych zawodach wzięło udział 55 zawodników. Wśród pań najszybsza była Francuska Frederique Laurent. Jej wynik to 6 godzin 21 minut 3 sekundy.

 
 
Źródło: rmf24.pl, facebook

Dodaj komentarz