fbpx

Polska szkoła najlepszą na świecie! Nie używa podręczników, nie wystawia ocen

Podwarszawska szkoła No Bell stosuje nowoczesne nauczanie i właśnie wygrała konkurs na najlepszą placówkę na świecie, pokonując m.in. brazylijską szkołę Escola Municipal de Ensino Fundamental i londyńską Little Forest Folk Primary School.

Co konkretnie urzekło jury i zadecydowało o zwycięstwie? Podwarszawska szkoła, choć oczywiście realizuje obowiązującą w Polsce podstawę programową, porzuciła zasady, które stosują tradycyjne podstawówki i gimnazja. Największą innowacją jest brak podręczników, ocen, a nawet dzwonków. Podział na klasy również jest inny, niż w większości szkół w Polsce. Młodsi uczniowie uczą się ze starszymi. Dzięki temu starsze dzieci przekazują swoją wiedzę uczniom niższych klas, a ci mogą inspirować się ich osiągnięciami.

Jury doceniło także podejście nauczycieli, którzy starają się niczego nie narzucać uczniom, a jedynie z nimi współpracować. Dlatego duży nacisk kładzie się na rozwój osobisty dzieci. Pedagogom zależy, by uczniowie rozwijali swoje pasje i robią wszystko, by im to umożliwić. Ważna jest też forma przekazywania wiedzy. Jeśli np. dziecko woli uczyć się siedząc na podłodze, bo tak mu wygodniej, pedagog dostosowuje się do jego prośby.

– Naszym celem nie są najbardziej kreatywne (choć to też), nie najmądrzejsze (choć to też), ale przede wszystkim dzieci szczęśliwe, które rozwijają się zgodnie z tym kim są, jaki rodzaj wiedzy chcą zgłębiać – tłumaczy innpoland.pl Magda Nabiałek, odpowiadająca za komunikację szkoły.

Czytaj więcej na: kobieta.onet.pl

Foto – zdjęcie ilustracyjne, pixabay.com

Dodaj komentarz