fbpx

Obecny poziom bioróżnorodności nie różni się znacznie od tego z ostatnich 60 mln lat

Bogaty poziom bioróżnorodności obserwowany obecnie na całym świecie nie jest zjawiskiem nowym.
Różnorodność biologiczna na Ziemi jest w miarę podobna, przynajmniej od 60 milionów lat (wkrótce po tym jak zniknęły dinozaury.)

Według nowych badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Birmingham i z udziałem międzynarodowego zespołu współpracowników, liczba gatunków na lądzie wzrosła tylko sporadycznie (mając na myśli oczywiście czas geologiczny), po gwałtownym wzroście różnorodności, nastąpiła trwająca dziesiątki milionów lat faza równomiernego przyrostu i spadku.

Wcześniej wielu naukowców twierdziło, że z biegiem czasu geologicznego różnorodność biologiczna stale rośnie, co oznacza, że różnorodność biologiczna jest dziś znacznie większa niż dziesiątki milionów lat temu. Ale stworzenie dokładnego obrazu rozwoju gatunków jest zadaniem złożonym.

Dzięki nowoczesnym technologiom obliczeniowym, zdolnym do analizy setek tysięcy skamieniałości, zaczynają się wyłaniać wzorce, które podważają ten pogląd.

Naukowcy z University of Birmingham’s School of Geography, Earth and Environmental Sciences oraz innych instytucji w Wielkiej Brytanii, USA i Australii, przebadali dane zgromadzone przez paleontologów w ciągu ostatnich 200 lat z około 30 000 różnych kopalnych stanowisk na całym świecie.

Zespół naukowców skoncentrował się na kręgowcach lądowych zaczynając od najwcześniejszego pojawienia się tej grupy prawie 400 milionów lat temu.

Stwierdzili oni, że średnia liczba gatunków kręgowców lądowych w ekologicznych skupiskach lądowych nie wzrosła przez dziesiątki milionów lat. Ich wyniki, opublikowane w Nature Ecology & Evolution, pokazują, że interakcje między gatunkami, w tym konkurencja o żywność i terytorium, ograniczają całkowitą liczbę gatunków, które mogą współistnieć.

Główny badacz, dr Roger Close, mówi: “Naukowcy często myślą, że różnorodność gatunkowa rośnie w sposób niekontrolowany przez miliony lat, a także, że różnorodność ta jest dziś o wiele większa, niż była w odległej przeszłości. Nasze badania pokazują, że liczba gatunków w społecznościach lądowych jest ograniczona w długich okresach czasu, co przeczy wynikom wielu eksperymentów w nowoczesnych ekologicznych wspólnotach – teraz musimy zrozumieć dlaczego”.

Jednym z powodów, dla których różnorodność w ekologicznych wspólnotach nie zwiększa się bez kontroli przez długi okres czasu może być fakt, że zasoby wykorzystywane przez gatunki, takie jak żywność, tereny zasoby wodne , są ograniczone.

Konkurencja o te zasoby może zapobiec przedostawaniu się nowych gatunków do ekosystemów i doprowadzić do równowagi między tempem powstawania i wymierania gatunków. Jednakże po pojawieniu się dużych grup zwierząt lub poważnych katastrof ekologicznych, takich jak masowe wyginięcia, wzrost różnorodności może nastąpić nagle -( pod względem czasowym geologicznym, a nie ludzkim) – po którym ponownie następują długie okresy bez znacznego wzrostu.

Naukowiec dodaje: “W przeciwieństwie do tego, czego można się było spodziewać, największy wzrost różnorodności wśród społeczności kręgowców lądowych nastąpił po masowym wyginięciu, które unicestwiło dinozaury, 66 milionów lat temu, pod koniec okresu kredy. W ciągu zaledwie kilku milionów lat różnorodność biologiczna wzrosła dwukrotnie lub trzykrotnie w stosunku do poziomu sprzed ekstynkcji – głównie dzięki spektakularnemu sukcesowi nowoczesnych ssaków”.

Profesor Richard Butler, który był również członkiem zespołu badawczego, powiedział: “Nasza praca stanowi przykład połączonej wartości danych pochodzących z badań kopalnych i nowoczesnych metod statystycznych, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące źródeł współczesnej różnorodności biologicznej. Zdając sobie sprawę, jak różnorodność biologiczna zmieniła się w przeszłości, możemy być w stanie lepiej zrozumieć prawdopodobne długoterminowe skutki obecnego kryzysu różnorodności biologicznej”.

Źródło: nature.com

Dodaj komentarz