fbpx

Udzielił 100% poprawnych odpowiedzi i wygrał Międzynarodową Olimpiadę Matematyczną

Absolwent Liceum sióstr Prezentek w Rzeszowie – Jan Fornal, wziął udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej i otrzymał 42 punkty, uczeń udzielił 100% poprawnych odpowiedzi. Janek już rok temu był medalistą tego konkursu, jednak w tym roku udało mu się zdobyć komplet punktów. W tamtym roku uczeń otrzymał srebrny medal, zdobywając 35 punktów (98.15%), zaś dwa lata temu Janek otrzymał brązowy medal.

Maturzysta pracuje pod okiem Mariusza Krausa, pracownika tej szkoły. Jest to niebywale charyzmatyczny nauczyciel, który doskonale wie, że „matematyka na poziomie olimpijskim to kompletne science fiction”. Kraus stworzył system, który pomaga utalentowanym uczniom. Jednym z najważniejszych elementów są warsztaty dla olimpijczyków, uczniowie uczą się od siebie nawzajem, dają sobie wskazówki i tłumaczą zawiłe teorie.

Olimpiada w Bath

W 2019 roku Janek otrzymał upragniony i zasłużony złoty medal, rozwiązał komplet zadań i dostał wszystkie punkty możliwe do zdobycia. W historii Olimpiady Polakom aż 7 razy udało się otrzymać maksimum punktów. Wynik Janka jest najwyższy z polskiego zespołu, który spisał się rewelacyjnie, zdobywając na podczas tych zawodów: 3 srebrne i 2 brązowe medale.

Absolwent to niezwykle skromny chłopak, zapytany o wygraną, odpowiada: „ Miałem dobre dwa dni”, a następnie dodaje: „ Kiedy skończyłem, wiedziałem, że poszło dobrze. To wielka satysfakcja”. Uczeń zmierzył się z zadaniami z algebry, kombinatoryki, teorii liczb oraz geometrii.

Gratulacje należą się całej naszej reprezentacji:
Juliusz Banecki, Kamil Galewski i Radosław Żak zdobyli srebrne medale a Justyna Jaworska i Tomasz Ślusarczyk brązowe.
W klasyfikacji drużynowej zajęliśmy 10. miejsce co również jest wielkim osiągnięciem

Jakie plany ma laureat Olimpiady Matematycznej?

Janek wybiera się na studia matematyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Komplet punktów na maturze gwarantuje mu wstęp na wszystkie uczelnie w Polsce, więc wygrana w zasadzie nie była mu potrzebna do dostania się na upragnione studia. Uczeń tłumaczy: „Na pewno świadomość, że jeśli chodzi o IMO, to osiągnąłem wszystko, co się dało, i to, że nie muszę już sobie niczego udowodnić, są pomocne pod względem mentalnym”.

Co zadecydowało o wyborze uczelni?

„Będę miał indywidualny tok, będę sam wybierał przedmioty i robił to, co mnie interesuje. Mam też tutora, z którym będę mógł ustalać swój tok nauki. To zdecydowało o wyborze Uniwersytetu Jagiellońskiego” – komentuje Janek

 

Źródło: rzeszow.wyborcza.pl

Opracowanie: Ilona Dziadek

Foto: Facebook

Dodaj komentarz