fbpx

Raciborski labirynt rodem z baśni. Z lotu ptaka przypomina kwiat

Ciemiężyca zielona, zdrojówka rutewkowata i kruszczyk połabski. Takie rośliny znajdziesz w raciborskim zielonym Arboretum Bramy Morawskiej. A jeśli masz ochotę na odrobinę przygody, wystarczy udać się do pobliskiego… Zaczarowanego Ogrodu – niezwykłej formacji żywopłotowej w kształcie pięciopłatkowego kwiatu.

Arboretum Bramy Morawskiej powstało w 2000 r. w Raciborzu, a osiem lat później stworzono dodatkową atrakcję – fantazyjny labirynt żywopłotowy z mnóstwem efektownych kwiatów i drzew. Zaczarowany Ogród mieści się w północno- zachodniej części formacji botanicznej i pełni dziś ważną funkcję edukacyjną – na jego terenie znajdują się magnolie, róże, klony, liliowce a także „Kolekcja Roślin Polskich”. Żywopłoty Zaczarowanego Ogrodu układają się w ogromny, pięciopłatkowy kwiat widoczny z lotu ptaku i wzniesień.

Miejsce znajduje się na obszarze 1,1 ha, a jego wyjątkowy wygląd ma zachęcać mieszkańców i turystów do zapoznania się z bogatą roślinnością Śląska. Miejsce jest również świetnym sposobem na spędzenie czasu z rodziną na świeżym powietrzu. To idealne miejsce, żeby połączyć rekreację z zabawą. Prace nad nim trwały aż cztery lata. Oficjalne otwarcie ogrodu odbyło się w czerwcu 2012 r.,  w tym czasie otworzono również Alejkę Miast Partnerskich, która prowadzi do Kamiennego Kręgu –  miejsca z którego można podziwiać cały zielony obszar arboretum.

Arboretum robi prawdziwe wrażenie nie tylko latem, kiedy wszystko jest w pełnym rozkwicie.  Krzewy oczarów zaczynają zachwycać już w lutym, w marcu natomiast pojawiają się pierwsze cieszynianki wiosenne – symbol Arboretum Bramy Morawskiej – oraz czosnki niedźwiedzie. Magnolie zakwitają na przełomie kwietnia i maja, a w czerwcu pojawiają się różnokolorowe liliowce. Na jesieni arboretum zaczyna eksponować barwy w kolorze złota i czerwieni – wszystko za sprawą klonów i wiśni. A jeśli masz ochotę zgubić się w zielonym, gęstym labiryncie, odwiedź Zaczarowany Ogród latem.

 

Oracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: whitemad.pl

Foto: terazraciborz.pl, nowyfotoart.pl

 

 

Dodaj komentarz