fbpx

Medyczny Cud w Nowym Jorku – Joseph DiMeo jest pierwszą osobą na świecie, która otrzymała twarz i dwie ręce.

Rok temu Joseph DiMeo brał udział w wypadku samochodowym na wskutek którego 80 procent jego ciała uległa poparzeniu.  22-latek z New Jersey w sierpniu 2018 roku zasnął za kierownicą. Nieznajomy uratował go z płonącego wraku. Ponad dwa miesiące później DiMeo wybudził się ze śpiączki farmakologicznej. W wyniku wypadku mężczyzna stracił ręce i twarz.  Do tej pory w historii nowoczesnej medycyny wszelkie próby jednoczesnego przeszczepu obu rąk i twarzy kończyły się niepowodzeniem.

Tej bezprecedensowej i niezwykle skomplikowanej operacji przeszczepu twarzy i obu rąk podjął się zespół chirurgów plastycznych z Uniwersytetu Nowojorskiego, którym przewodził dr Eduardo Rodriguez. „Teraz, po prawie sześciu miesiącach od operacji, jego zespół transplantacyjny jest gotowy ogłosić, że procedura zakończyła się sukcesem” – informuje „USA Today”. Joseph DiMeo to pierwsza osoba na świecie, u której jednoczesny przeszczep twarzy i rąk zakończył się sukcesem, który niektórzy nazywają wręcz „medycznym cudem”

Cytuje też szefa zespołu transplantacyjnego dr. Eduardo Rodrigueza, przewodniczącego oddziału chirurgii plastycznej imienia Hansjoerga Wyssa w centrum medycznym Langone na Uniwersytecie Nowojorskim, który podkreślił, że pacjent „zawsze był spokojny i opanowany – nigdy nie stracił nadziei”. „Zawsze czuł, że nie będzie taki do końca życia. Pozytywne nastawienie pacjenta jest dużą częścią naszego sukcesu” – ocenił lekarz.

„Sukces dowodzi, że jest to możliwe”

Cytując „USA Today” od 2005 roku na całym świecie wykonano ponad 40 przeszczepów twarzy i ponad 85 przeszczepów jednej lub dwóch rąk. Chirurdzy dwukrotnie próbowali przeszczepić pacjentowi jednocześnie twarz i dwie ręce, ale bezskutecznie. „Sukces z DiMeo dowodzi, że jest to możliwe, a to oznacza istotną zmianę w tej dziedzinie” – mówił cytowany przez dziennik dr Scott Hansen, szef chirurgii dłoni i mikro naczyń na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco.

DiMeo zdecydował się upublicznić swoją historię, aby pomóc innym. „Czułem, że wszyscy muszą o tym wiedzieć. (…) Mam nadzieję, że moja motywacja zainspiruje innych ludzi do tego, by stanąć na nogi. (…) Musisz ciężko pracować, aby coś zmienić, i nie możesz się poddać”

Doktor Rodriguez, który wcześniej wykonał trzy przeszczepy twarzy, ocenił, że DiMeo jest doskonałym kandydatem do zabiegu. cyt. „Był młody, jego stan był stabilny i był zdrowy. (…) Wypadek miał miejsce zaledwie rok wcześniej, więc jego mózg prawdopodobnie szybko przypomniał sobie, jak to jest mieć sprawną twarz i ręce. I był zdeterminowany”

Źródło : USA Today

Dodaj komentarz