fbpx

4 sposoby na szczęście. Rekomendowane przez neurobiologów!

Alex Korb to neurobiolog, który zbadał ludzki mózg pod kątem szczęścia. Jego zdaniem jest kilka czynników, które naturalnie pobudzają organizm do produkcji serotoniny i dopaminy, a tym samym zwiększają poczucie zadowolenia. Wszystkie są dostępne na wyciągnięcie ręki i całkowicie za darmo.

Wdzięczność lepsza od antydepresantów

Alex Korb to uznany neurobiolog, który poświęcił wiele lat na badanie poczucia szczęścia. Jego zdaniem antydepresanty (takie jak bupropion czy fluoksetyna) są skuteczne, bo stymulują produkcję neuroprzekaźników w mózgu – dopaminy i serotoniny. Jednak zdaniem badacza, każdy z nas ma możliwość samodzielnego zadbania o ich właściwą podaż. Jednym ze sposobów jest wyrażanie wdzięczności. Zdaniem Alexa Korba werbalne lub pisemne docenienie czegoś lub kogoś wpływa na gospodarkę biochemiczną w mózgu. Fizycznie odczuta wdzięczność sprawi, że nasz organizm poczuje spokój i radość na poziomie komórkowym – a serotonina i dopamina dosłownie „zaleją” nam mózg.

Trudne emocje? Uznaj je i wyraź

Jeśli czujesz się źle i twoim pierwszym mechanizmem ratunkowym jest „uciec” (w jedzenie, alkohol, seriale, zakupy), stop! Zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie – co dokładnie czujesz? Nazwij emocje, a następnie wróć pamięcią wstecz i znajdź swój wyzwalacz. Kiedy ci się to uda, spróbuj znaleźć te emocje w ciele – odczuj je fizycznie, pozwól im się zamanifestować, a następnie skup się na oddechu. Zrób krótką praktykę skanowania ciała albo licz oddechy. Bardzo możliwe, że dziesięć minut przyzwolenia sobie na trudne uczucia sprawi, że przestaną być trudne i doskwierające, a układ nerwowy naturalnie wróci do stanu harmonii. Podczas gdy w odpowiedzi na zagrożenie czy uczucie stresu w mózgu aktywuje się ciało migdałowate („walcz lub uciekaj”) to już podczas nazywania uczuć, czy mówienia o nich, w mózgu aktywuje się obszar odpowiadający za poczucie spokoju – brzuszno-boczna kora przedczołowa.

Decyzje na zdrowie!

Czy wiesz, że podejmowanie decyzji zmniejsza aktywność prążkowia i pozytywnie wpływa na układ limbiczny? Dzięki temu czujemy się spokojniej i jesteśmy mniej skłonni do impulsywnych reakcji. Jeśli zatem czujesz niepokój w związku z koniecznością podjęcia jakiejś ważnej decyzji, pamiętaj, że dokonanie wyboru może pozytywnie wpłynąć na twoje samopoczucie.

Odrzucenie „boli” psychicznie

Jakiś czas temu przeprowadzono eksperyment. Grupa uczestników miała zagrać w wirtualną zabawę, która polegała na wykonywaniu ruchów podobnych do rzucania piłki – gracz symulował rzuty do wirtualnej postaci, a potem symulował łapanie piłki rzuconej przez postać. Kiedy oznajmiono graczom, że piłkę rzuca inny gracz przed komputerem ukryty w pokoju obok – wszystko uległo zmianie. Jeśli postać nie odrzuciła piłki, u graczy podnosił się poziom stresu i niepokoju – aktywowały się przedni zakręt kory obręczy, a także centralny płat mózgu – czyli obszary odpowiedzialne za uczucia bólu. Zdaniem Alexa Korba w podobny sposób doświadczamy odrzucenia w rzeczywistości. Im bliżej ludzi jesteśmy i im silniejsze więzi jesteśmy w stanie z nimi nawiązać, tym więcej oksytocyny (neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za poczucie miłości i błogości), a mniej impulsów niepokoju w zakręcie kory obręczy. Jego rada – nawiązuj i pogłębiaj relacje z ludźmi wokół ciebie.

 

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: smakdnia.pl

 

One thought on “4 sposoby na szczęście. Rekomendowane przez neurobiologów!

Dodaj komentarz