fbpx

Polacy masowo zaangażowali się w pomoc Ukrainie

Cały świat jest wstrząśnięty informacjami napływającymi z zaatakowanej Ukrainy. Polacy zjednoczyli się w obliczu kryzysu i masowo zaangażowali w pomoc sąsiadom. Od kilku dni w kierunku Ukrainy płynie ogromna fala pomocy i wsparcia. Dowiedz się, jak Ty możesz pomóc!
Solidarni z Ukrainą!

Olbrzymia solidarność Polaków, wielka fala pomocy, coraz więcej zbiórek, inicjatyw i działań, to odpowiedź naszego kraju na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Działania pomocowe podejmują nie tylko światowe i polskie władze, ale także liczne organizacje, stowarzyszenia, fundacje i przede wszystkim my, zwykli ludzie. Dziś nikt nie jest obojętny i nie odwraca się od potrzebujących. Ty także chcesz pomóc? Dowiedz się, jak to zrobić!

Jak możesz pomóc?

Każdy rodzaj pomocy jest cenny! Każdy gest ma znaczenie, nawet jeśli w Twoim odczucie jest mało znaczący.

W pomoc Ukrainie możesz zaangażować się na wiele różnych sposobów. Zarówno symbolicznie, psychologicznie, finansowo, medycznie i prawnie. Możesz przekazywać środki finansowe, rzeczowe, angażować się w zbiórki darów, pomoc wolontaryjną. Przekazywać rzetelne informacje o zbiórkach, oferowanym transporcie, miejscach noclegowych, tłumaczeniach, pomocy medycznej i prawnej.

Jak pomagać, to tylko z sercem i głową!
  1. Pomagaj na miarę swoich możliwości i z głową. Sprawdź, czy Twoja pomoc jest potrzebna i co możesz zrobić.
  2. Wspieraj zweryfikowane i sprawdzone zbiórki. Na stronie pomagamukrainie.gov.pl znajdziesz wiarygodną listę organizacji i dowiesz się, jak możesz udzielić pomocy i wesprzeć potrzebujących.
  3. Uważaj na podejrzane akcje i zbiórki, z których pieniądze nigdy nie trafią do rąk potrzebujących. Zanim pomożesz, zyskaj pewność, że środki trafią tam, gdzie trzeba.
  4. Poszukaj zbiórek blisko miejsca swojego zamieszkania. Zamiast wysyłać paczki na drugi koniec kraju, możesz zanieść je do lokalnych punktów.
  5. Sprawdź, co dokładnie jest potrzebne i przekazuj tylko to, co znajdziesz na listach zbiórek.
  6. To przede wszystkim: żywność długoterminowa, produkty żywienia chorych i dla dzieci, śpiwory, koce, ręczniki, środki higieny osobistej, wyroby medyczne, wyposażenie apteczek, materiały opatrunkowe, świece, zapalniczki, baterie.
  7. Jeśli przynosisz różnego produkty, segreguj je i oznacz paczki, aby ułatwić pracę organizatorom zbiórek.
  8. Wspieraj ukraińskie biznesy i produkty, nie zostawiaj uchodźców w potrzebie.
  9. Zadbaj o odpowiednie nastawienie. Pamiętaj, że akcja pomocy Ukrainie będzie długofalowa, dlatego warto racjonalnie rozłożyć siły i mieć świadomość tego, że wsparcie będzie potrzebne przez długi czas.
  10. Jeśli aktywnie angażujesz się w działania, pamiętaj, żeby zadbać także o siebie. Jedz, nawadniaj się, odpoczywaj i wysypiaj, żeby mieć siły i chęci do dalszej pomocy.

One thought on “Polacy masowo zaangażowali się w pomoc Ukrainie

Dodaj komentarz