fbpx

Sean Penn pomaga w Krakowie uchodźcom z Ukrainy

Sean Penn to amerykański aktor i reżyser, który jest współzałożycielem fundacji Community Organized Relief Effort (CORE). Artysta przyjechał do Krakowa, aby podjąć współpracę w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Fundacja CORE działa w Lublinie i Rzeszowie, skupiając się na zapewnianiu uchodźcom środków higieny, koców termicznych, a także dostępu do jedzenia, wody, bezpiecznego transportu i schronienia.

Sean Penn przebywał w Kijowie w dniu ataku Rosji na Ukrainę. Aktor kręcił tam film dokumentalny o wojnie. Gdy dotarł na granicę polsko – ukraińską, zapoznała się z tej perspektywy z sytuacją uchodźców.

— To było dla mnie zadziwiające. Prawie we wszystkich tych samochodach były kobiety i dzieci, niektóre w grupach, niekiedy po prostu matka z dzieckiem. W niektórych przypadkach ojciec po prostu podrzucał je na granicę i wracał, ponieważ mężczyznom w wieku od 18 do 60 lat nie wolno wyjeżdżać z kraju, muszą pozostać i walczyć przeciwko Rosji — tak relacjonował Penn swoją podróż na granicę w wywiadzie dla CNN.

Ostatnio Sean Penn odwiedził punkt relokacyjno — informacyjny na Dworcu Głównym w Krakowie, a następnie spotkał się z prezydentem Jackiem Majchrowskim i podpisał porozumienie o współpracy.

– Byliśmy wszyscy przekonani, że w Europie tak ciężko doświadczonej w trakcie II wojny światowej, naszemu pokoleniu nigdy nie przyjdzie spotkać się tak bezpośrednio z bestialstwem wojny. Niestety stało się inaczej. Ale mówi się też, że w przyrodzie zawsze zachowana jest równowaga: mamy do czynienia z niewyobrażalnym złem, ale też ostatnie tygodnie pokazały nam ile jest w nas dobra – powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i podkreślił, że miasto stara się zapewnić pomoc uchodźcom.

– Chciałbym podziękować mieszkańcom za to dobro, za pomoc, która była i nadal jest wielka. Chciałbym przede wszystkim  podziękować fundacji za wszystkie podejmowanie działania – zaznaczył prezydent Krakowa.

– Mamy do czynienia z sytuacją kryzysową, w której żaden rząd nie jest w stanie sobie poradzić samodzielnie. Z podobnymi sytuacjami w naszej działalności mieliśmy już do czynienia wcześniej i dlatego rozbudowujemy sieć współpracy o swoich ekspertów, których tutaj już mamy, ale również staramy się rozwijać sieć współpracowników polskich – tutaj na miejscu – powiedział Sean Penn. Zwrócił też uwagę, że aktualnie mamy do czynienia z sytuacjami bardzo często łamiącymi serca. To ogromny kryzys dla całego świata.

– Jestem przekonany, że w tej sytuacji sektory prywatny i publiczny muszą ze sobą działać. My jako organizacja będziemy ich w tych wysiłkach wspierać zarówno organizacyjnie, jak i finansowo, teraz i w przyszłości. Chciałbym podziękować Polakom, którzy przyjmują uchodźców do siebie – podkreślił Sean Penn i zapewnił o długofalowej współpracy z prezydentem i służbami miejskimi oraz o wspieraniu wolontariuszy.

W wydarzeniu w magistracie udział wzięli wiceprezydent Andrzej Kulig oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa zaangażowani w pracę na rzecz uchodźców.

– Jesteśmy wdzięczni fundacji CORE, która przynosi ze sobą know how. To jest niezwykle ważne w tej sytuacji. Ta współpraca z fundacją będzie codziennym wsparciem, polegającym na podawaniu ręki, a także na reagowaniu przy rozwiązywaniu drobnych problemów czy też głębszych kryzysów. Jest to pierwsza duża fundacja, która wyciągnęła do nas – jako do miasta, ale i mieszkańców – pomocną dłoń. Dziękujemy za to – powiedział wiceprezydent Andrzej Kulig.

Współpraca CORE z Krakowem

Celem zawartego porozumienia jest udzielanie pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom podróżującym przez Kraków i osiedlającym się w mieście oraz wspieranie w tym zakresie Krakowa. Współpraca będzie dotyczyć wsparcia finansowego działań wolontariuszy i pracowników obsługujących magazyny, punkt relokacyjno-informacyjny na Dworcu Głównym oraz wykonujących rozmaite działania pomocowe oraz wiedzy technicznej niezbędnej przy koordynacji prac wolontariuszy. Fundacja deklaruje także pomoc nieformalnie działającym centrom dla uchodźców w Krakowie oraz wsparcie w zabezpieczaniu pojawiających się potrzeb.

Międzynarodowa działalność CORE

CORE (Community Organized Relief Effort) to organizacja non-profit założona przez Seana Penna w odpowiedzi na trzęsienie ziemi w Haiti w 2010 r. Prowadząc działania pomocowe na Haiti organizacja zatrudniła prawie 350 osób, z czego 95 procent stanowili Haitańczycy. Udzielono pomocy 500 tys.  pacjentów w dwóch przychodniach lokalnych, zapewniając bezpłatną pomoc w nagłych wypadkach i podstawową opiekę medyczną za symboliczną kwotę. W klinikach tych prowadzono też szeroko zakrojone kampanie edukacyjne na temat zdrowia i higieny. Od 2020 roku CORE zatrudnia na Haiti zespół ponad 100 osób pracujących na rzecz odbudowy społeczności.

One thought on “Sean Penn pomaga w Krakowie uchodźcom z Ukrainy

Dodaj komentarz