fbpx

Mózg jest w stanie rozwiązywać trudne problemy na chwilę przed zaśnięciem

Czy znacie to uczucie, kiedy tuż przed snem wymyśliliście coś, co mogłoby zmienić świat, jednak po przebudzeniu za nic nie możecie sobie przypomnieć, co to było? Okazuje się, że to dość powszechna przypadłość. Opisują to rezultaty badań zamieszczone na łamach magazynu ‘Science Advances’.

Podczas fazy snu, która o nazwie N1 lub też NREM (non-rapid eye movement), często dochodzi do tak zwanego efektu ‘aha!’, czyli iluminacji.

NREM to faza graniczna, gdy umysł znajduje się między jawą a snem. Wówczas, zwłaszcza gdy jesteśmy szczególnie zmęczeni, może dojść do hipnagogii – odmiennego stanu świadomości, szczególnego rodzaju halucynacji, które występują przed zaśnięciem.

Zawsze miałam wiele hipnagogicznych doświadczeń, które były podobne do snu. To zagadnienie od dawna mnie fascynowało. Byłam dość zaskoczona, że prawie żaden naukowiec nie badał tego w ciągu ostatnich dwóch dekad – mówi współautorka badania, neurolożka z Paris Brain Institute Delphine Oudiette.

Według legendy Thomas Edison zasypiał, trzymając w każdej ręce piłkę. Gdy zapadał w sen, piłki spadały na podłogę i budziły go – naukowiec twierdził, że w ten sposób wpadał na najlepsze pomysły.

To właśnie ta historia była inspiracją dla badań opublikowanych w ‘Science Advances’. Badacze z Paris Brain Institute poprosili uczestników o rozwiązanie szeregu zadań matematycznych, a następnie pozwolili im na 20-minutową przerwę, podczas której mogli się zrelaksować w pozycji półleżącej, trzymając w ręku przedmiot. Jeśli zasnęli, a przedmiot spadł na ziemię, musieli powiedzieć naukowcom, o czym rozmyślali przed snem. Następnie dostali do rozwiązania kolejne zadania matematyczne. Naukowcy odkryli, że osoby, które weszły w fazę N1 miały aż trzy razy większe szanse na rozwiązanie zadań niż ci, który nie zasnęli wcale i sześć razy większe niż ci, którzy weszli w głębszą fazę snu N2.

Wygląda więc na to, że Edison miał rację i warto czasem zasnąć, trzymając w dłoni piłki do tenisa.

2 thoughts on “Mózg jest w stanie rozwiązywać trudne problemy na chwilę przed zaśnięciem

Dodaj komentarz