fbpx

Czeka nas wyjątkowe zjawisko na niebie – koniunkcja Księżyca z Saturnem

Opłaci się wstać o świcie, aby móc podziwiać ten wyjątkowy widok. Najlepsza obserwacja koniunkcji Saturna i Księżyca będzie możliwa tuż przed świtem, w godzinach porannych.

Niebawem entuzjaści nocnych obserwacji będą mieli okazję zobaczyć coś wyjątkowego. Mowa o koniunkcji Saturna z Księżycem, która jest pierwszym takim spotkaniem tych ciał niebieskich po kilkumiesięcznej przerwie, w lepiej zaciemnionych warunkach nieba.

Zgodnie z informacjami z polskiastrobloger.pl, podczas tej koniunkcji odległość między Księżycem a Saturnem wyniesie nieco mniej niż 5 stopni, co czyni to zjawisko idealnym do obserwacji w czerwcu za pomocą lornetki. Autor zaznacza również, że te warunki będą sprzyjać obserwacji samego Księżyca, który będzie oświetlony w 70 procentach i zbliża się do trzeciej kwadry, odsłaniając przy tym swoją powierzchnię w najbardziej kontrastowym wydaniu.

Kiedy Polacy będą mogli to zobaczyć?

Koniunkcja będzie widoczna już 27 czerwca, około godziny 3:00 czasu polskiego. Tego dnia Księżyc znajdzie się na zachód od Saturna. Koniunkcję będzie można obserwować także następnego dnia, gdy Księżyc przesunie się na wschód od planety.

Obserwatorzy w obu Amerykach, na Pacyfiku, w Australii, Azji i na Dalekim Wschodzie zobaczą to zjawisko ze znacznie mniejszej odległości.

27 czerwca, o świcie, Saturn będzie znacznie bliżej Księżyca na zachodnim wybrzeżu Ameryk. Na międzynarodowej linii zmiany daty, kiedy dzień 27 czerwca zmieni się w 28, Księżyc przejdzie przed Saturnem, widziany z części Nowej Zelandii, Fidżi i Nowej Kaledonii.

Gazowy gigant

Saturn jest jedną z największych planet Układu Słonecznego, wyróżniającą się swoimi pierścieniami.

Został szczegółowo zbadany dzięki sondzie Cassini, wysłanej przed laty przez NASA. Dzięki niej wiadomo, że gazowy gigant pochłania różne ilości energii, co prowadzi do gwałtownych i intensywnych burz na planecie.

Dodaj komentarz