Polski satelita wykonał pierwsze zdjęcie. „To jest sukces”
Największy polski satelita EagleEye nawiązał kontakt i przesłał pierwsze zdjęcie. Na fotografii widoczna jest mała kamera, której zadaniem była inspekcja ścian satelity – poinformował dr Tomasz Barciński, szef Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej CBK PAN.
W piątek EagleEye, największy polski satelita, został wystrzelony z bazy Vandenberg w Kalifornii na orbitę okołoziemską za pomocą rakiety Falcon 9.
— Emocje były bardzo duże, ja miałem przyjemność i zaszczyt uczestniczyć w starcie rakiety w siedzibie firmy Creotech Instruments S.A, która jest konstruktorem satelity. Razem z inżynierami oglądaliśmy start. Panował nastrój radości, ale zmąconej lekkim niepokojem, bo nigdy nie wiadomo do samego końca, czy ten obiekt zadziała — mówił dr Barciński. — Na szczęście bardzo szybko się okazało, że satelita działa i do nas mówi — dodał.
Pierwsze zdjęcie wysłane przez EagleEye
Satelita przesłał też swoje pierwsze zdjęcie. — Creotech umieścił na platformie X pierwsze zdjęcie. Widać na nim niewielką kamerkę, której zadaniem była inspekcja ścian satelity. Ona nie miała sfotografować Ziemi, chociaż Ziemia na to zdjęciu się załapała — wyjaśnił Barciński. Dodał, że to zdjęcie techniczne, mające na celu sprawdzenie działania satelity, i zostało wykonane szybko.
Ekspert podkreślił, że polski satelita, co jest rzadkością, uruchomił się i nawiązał kontakt natychmiast. — Spodziewano się, że na skomunikowanie się z satelitą trzeba będzie czekać nawet 48 godzin, a finalnie nastąpiło to po niespełna godzinie. To jest sukces — zaznaczył Barciński.
https://twitter.com/CreotechSa/status/1824747545551134989?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1824747545551134989%7Ctwgr%5Efcc66faa9c578156d9cde1d738043996e888308d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Ftvn24.pl%2Ftvnmeteo%2Fnauka%2Foto-pierwsze-zdjecie-jakie-zrobil-najwiekszy-polski-satelita-to-jest-sukces-st8046271
EagleEye okrąża Ziemię w 90 minut
Jak wyjaśnił Barciński, operatorzy komunikują się z satelitą za pomocą fal radiowych. — Każdy satelita ma na pokładzie radiostację, dzięki której nawiązuje się kontakt. Satelita krąży wokół Ziemi i wystarczy 90 minut, aby ją okrążył — mówił.
Dlaczego EagleEye jest wyjątkowy?
— To pierwszy tak duży polski satelita, wyposażony w teleskop do obserwacji Ziemi i robienia zdjęć — tłumaczył ekspert. — Fotografuje tereny rolnicze, aby pomóc rolnikom monitorować aktualne warunki, takie jak susza czy stan roślinności — wyjaśnił dr Barciński. — Teleskop na EagleEye jest zaprojektowany tak, aby osiągnąć rozdzielczość jednego metra na piksel, co jest dużym osiągnięciem.
Dodał, że na zdjęcia o wysokiej rozdzielczości trzeba będzie poczekać, ponieważ satelita jest obecnie dostrajany, a teleskop zostanie uruchomiony w późniejszym czasie.