fbpx

W Polsce żyją wyjątkowo pamiętliwe ptaki. Żywią urazę nawet przez 17 lat

Inteligencja krukowatych nie budzi wątpliwości. Liczne eksperymenty potwierdziły, że to jedne z najrozumniejszych istot w świecie ptaków. Teraz dochodzą do tego badania nad pamięcią gatunków z tej rodziny, takich jak wrony, a konkretnie – nad ich pamiętliwością. Okazuje się, że ptaki te nie zapominają o pewnych rzeczach nawet przez 17 lat.

Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i trwały od 2006 roku. Musiały trwać tak długo, ponieważ celem było ustalenie, jak długo ptaki przechowują w pamięci określone informacje, np. lęk czy urazy.

Schwytali i nastraszyli wrony. Te ostrzegły koleżanki

W ramach eksperymentu badacze założyli na głowy przerażające maski rodem z Halloween, aby w nich, wiele lat temu, schwytać grupę wron. Była to dla ptaków sytuacja stresująca. Naukowcy opisali i zaobrączkowali ptaki, którym założono też nadajniki do śledzenia.

Przez kolejne lata naukowcy z Waszyngtonu co jakiś czas zakładali te same maski i odwiedzali miejsca, gdzie wrony przebywały. Okazało się, że aż 47 z 53 zaobrączkowanych ptaków reagowało wtedy nerwowo i agresywnie wobec zamaskowanych osób. Świadczyło to o tym, że po latach pamiętają, iż były schwytane i żywią z tego powodu urazę.

Co więcej, agresywnie reagowały również ptaki bez obrączek, z młodszych pokoleń. Była to wskazówka, że wrony nie tylko dobrze pamiętają stres i urazę, ale także przekazują to doświadczenie innym osobnikom ku przestrodze. W jaki sposób, nie wiadomo, ale wiedza o niebezpieczeństwie i czynnikach stresujących pozostaje z nimi na bardzo długo.

Po 17 latach wrony przestały żywić urazę

Jak podają ornitologowie, od początku eksperymentu w 2006 roku liczba agresywnych zachowań ptaków wobec ludzi w maskach, które najwyraźniej wrony zapamiętały, rosła i osiągnęła szczyt po sześciu latach, w 2013 roku.

Od tego czasu uraza stopniowo malała, ale wciąż się utrzymywała. We wrześniu 2023 roku miały miejsce ostatnie takie zachowania ze strony wron, natomiast w tym roku zwierzęta całkowicie przestały reagować nerwowo na czynnik, który wcześniej wyraźnie je stresował.

To pozwoliło wysnuć wniosek, że ptaki pamiętały stres i chowały urazę przez 17 lat. Po tym czasie pamięć kasowała złe wspomnienia, być może jako już nieprzydatne. A może dlatego, że w trakcie tych wszystkich lat ludzie w maskach dokarmiali wrony i nie sprawiali im już przykrości.

Ptaki zastąpiły więc dawne, stresujące wspomnienia nowymi doświadczeniami związanymi z tym czynnikiem. Musiało to jednak potrwać wiele lat.

O wronach i ich inteligencji wiemy już sporo. Potrafią rozpoznawać twarze ludzi i przedmioty, wytwarzają i używają narzędzi, choćby do wydobycia zdobyczy z trudno dostępnych miejsc (np. larwy spod kory).

Nauczyły się też, w jakich bezpiecznych momentach rzucać i odbierać rozgniecione orzechy spod kół samochodów, uwzględniając zmiany świateł na skrzyżowaniach. Zdaniem ornitologów wrony potrafią nawet liczyć do czterech, a teraz dowiadujemy się, że chowają urazy i przypominają sobie o nich do 17 lat po zdarzeniu. To kolejna niezwykła cecha ich mózgów, świadcząca o sporych możliwościach intelektualnych tych ptaków.

Dodaj komentarz