fbpx

Według dowodu urodziła się w 1887 roku. Władze weryfikują wiek kobiety

Pierwsze dziecko miała urodzić ponad 100 lat temu, sama przyszła na świat jeszcze w XIX wieku. Z dowodu osobistego Rawshe Qassim, która uczestniczyła w ostatnim spisie powszechnym w Iraku, wynika, że ma obecnie 137 lat. Władze postanowiły sprawdzić te informacje.

Z danych uzyskanych podczas spisu 20 listopada wynika, że populacja Iraku wynosi 45,4 miliona – ogłosił w poniedziałek premier Muhammad Szija as-Sudani. Był to pierwszy spis powszechny w kraju od 27 lat. Ten z 1997 roku nie objął Regionu Kurdystanu na północy, co przypomniała agencja Reutera.

Jedną z Kurdyjek, które uczestniczyły w tegorocznym spisie, jest Rawshe Qassim z dystryktu Sindżar w prowincji Niniwa. Jej wiek wzbudził zainteresowanie mediów, ponieważ według dowodu osobistego urodziła się w 1887 roku, co oznaczałoby, że ma obecnie 137 lat.

Według dokumentów ma 137 lat

Władze zdecydowały się zweryfikować dane z dokumentu Rawshe Qassim. „Oczekuje się, że wyniki procedury zostaną opublikowane w najbliższych dniach” – poinformowała agencja ENEX.

Kobieta „cieszy się stosunkowo dobrym zdrowiem”, choć straciła wzrok – podał portal stacji Rudaw, którego dziennikarze rozmawiali z Kurdyjką. Rzekomo 137-letnia kobieta w rozmowie przed kamerą zwróciła się do władz o wsparcie finansowe. – Błagam, żeby przyznali mi świadczenie z ubezpieczenia społecznego, bo mam problemy zdrowotne. Dopóki żyję, potrzebuję pieniędzy na jedzenie i inne potrzeby – powiedziała w zeszłym tygodniu.

Kobieta, która miała urodzić pierwsze dziecko w 1917 roku, mieszka z synem, a na co dzień pomaga jej wnuk, Tahsin Rasho. – Władze Iraku nic dla niej nie zrobiły. Kiedyś otrzymywała świadczenie, ale zostało ono wstrzymane – powiedział wnuk w rozmowie z Rudaw. Dodał, że jego babcia „według spisu powszechnego jest podobno najstarszą osobą w Iraku”.

Najstarszy człowiek na świecie

Najdłużej żyjącym człowiekiem w historii była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła w 1997 roku w wieku 122 lat i 164 dni. Jeśli Rawshe Qassim rzeczywiście urodziła się w 1887 roku, oznaczałoby to, że przyszła na świat w roku, w którym urodzili się malarz Marc Chagall, pianista Artur Rubinstein oraz ojciec Pio. W tym samym czasie w „Kurierze Codziennym” opublikowano pierwszy odcinek „Lalki” Bolesława Prusa.

Obecnie za najstarszą żyjącą osobę na świecie uznaje się 116-letnią Tomiko Itookę z Japonii, urodzoną 23 maja 1908 roku w Osace – wynika z Księgi rekordów Guinnessa.

Dodaj komentarz