fbpx

W tym roku, oprócz zwyczajowych prezentów, św. Mikołaj postanowił podarować dzieciom ocalałym z katastrofy w Fukushimie coś specjalnego

W ramach „Caravan Bon Appetite”, która jest inicjatywą francuskich kucharzy w Japonii, zorganizowano świąteczny obiad dla dzieci ocalałych z katastrofy nuklearnej w Fukushimie. Podopieczni skosztowali tradycyjnych francuskich potraw przygotowanych wspólnie przez kucharzy, klauna, żonglerów i grupy śpiewaków.

Pierwotnie „Caravan Bon Appetite” była kampanią, która powstała na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w 2011r. Frederic Madeleine, cukiernik, tak opowiada o początkach działalności:

„Pomysł narodził się właściwie zaraz po tragedii, a działania rozpoczęliśmy już w kwietniu 2011r. Przez pierwszy tydzień podróżowaliśmy codziennie z innym kucharzem i dostarczaliśmy posiłki dla setki ewakuowanych.”

Obecnie, 12 tysięcy posiłków później, każdego miesiąca organizacja nadal dostarcza jedzenie dla poszkodowanych. W wyniku zniszczeń wiele społeczności w północno-wschodniej części kraju jest rozproszonych. Mieszkają u krewnych, lub w wynajętych mieszkaniach. Zdarza się, że co biedniejsi rezydują w zniszczonych domach, porzuconych kilka miesięcy po katastrofie.

Działacze twierdzą, że brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności powoduje wzrost problemów zdrowotnych wśród ewakuowanych – zwłaszcza chorób psychicznych, w tym depresji.

Dla Patricka Hochstera, jednego z organizatorów świątecznego obiadu, inicjatywa jest częścią starań, aby pomóc ludziom w podobnej sytuacji. „To już trzecia gwiazdkowa edycja” dodaje.

 

źródło: http://japonia-online.pl/news/1027, http://www.tokyotimes.com/2013/fukushima-evacuated-kids-receive-gourmet-christmas-dinner-from-santa/

Dodaj komentarz