fbpx

Samotnie przez Iran — 1144 mile zaufania

Kristina Paltén, młoda Szwedka, 5 września 2015 rozpoczęła bieg przez Iran. Została pierwszą kobietą w historii, która przebiegła przez ten kraj.

Kristina, posiadaczka dwóch rekordów świata w biegach na bieżni (12-godzinnym i 48-godzinnym), wybrała Iran z trzech powodów: piękna natury, długiego dystansu i własnych uprzedzeń względem tego państwa. Nie mając żadnych wcześniejszych kontaktów z Iranem, chciała zobaczyć ten kraj, znany wcześniej wyłącznie z relacji zachodnich mediów.

Kristina przez dwa miesiące zmagała się sama ze sobą, lękiem przed nieznanym i własnymi uprzedzeniami względem tego, co oznacza muzułmańskie państwo dla samotnej kobiety chcącej przebiec 1144 mile.

„Odnoszę wrażenie, że obecnie słowo »muzułmanin« jest traktowane jak synonim pojęć »terrorysta« lub »fundamentalista«. Na świecie żyje około 1,5 miliarda muzułmanów. Podejrzewam, że większość z nich to naprawdę sympatyczni ludzie. Dzięki biegowi chcę podważyć własne uprzedzenia, więcej dowiedzieć o kulturze, którą znam tak słabo, i poznać wiele nowych osób. Mam nadzieję, że mój bieg przyczyni się do zwiększenia otwartości, zaufania i tolerancji zarówno we mnie, jak i na świecie” — mówi Kristina.

W filmie Alone through Iran, 1144 Miles Of Trust (Samotnie przez Iran — 1144 mile zaufania) oglądamy Kristinę przed biegiem, w jego trakcie i po zakończeniu wyprawy. Materiał przedstawia zarówno sam bieg, jak i wewnętrzną podróż biegaczki — podróż, w której Kristina zmaga się z własnymi i cudzymi uprzedzeniami oraz lękami, spotykając się z ludźmi, o których wiedziała tak niewiele. Ludźmi poznanymi wzdłuż trasy przez Iran. Aby bieg Kristiny był rzeczywiście samotny, kamerzysta towarzyszył jej w Iranie tylko w trakcie 8 z 58 dni potrzebnych na pokonanie tego kraju.

Więcej o Kristinie: Oprócz podróży przez Iran pokonała też liczącą 3262 kilometrów trasę ze Stambułu (Turcja) do Tenholi (Finlandia), po czym przepłynęła kajakiem 493 kilometry z Tenholi do Sztokholmu. Zdobyła również Aconcaguę (6962 m n.p.m.), najwyższy szczyt poza Himalajami. Ponadto Kristina jest posiadaczką dwóch rekordów świata w biegach na bieżni: pokonała 322,93 kilometra w biegu 48-godzinnym i 107,49 kilometra w biegu 12-godzinnym.

 

 

Źródło: alonethroughiran.com

Tłumaczenie: Tomasz Walczak

Dodaj komentarz