fbpx

Ojciec Leon Knabit odznaczony Orderem Uśmiechu

“Chętnie odpowiada na nurtujące młodzież pytania, dzieli się swoimi doświadczeniami, jest pogodny, ma spory dystans do siebie”– tak o ojcu Leonie Knabicie piszą członkowie Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Podczas wiosennego posiedzenia kapituła podjęła decyzję: duchowny zostanie odznaczony “słonecznym orderem”.

Ojciec Leon Knabit przebywa w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Od lat prowadzi niezwykle popularne rekolekcje, znany jest z wielkiej otwartości na spotkania z dziećmi i młodzieżą.

– Jest ceniony za radość życia, otwartość i przyjaźń, jaką darzy szczególnie ludzi młodych, dla których jest autorytetem – tłumaczy Barbara Kolago, sekretarz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. I to właśnie to zadecydowało o przyznaniu benedyktynowi tego szczególnego odznaczenia.

Oprócz ojca Knabita do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu zostało przyjętych pięć innych osób, a do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu dołączyła piosenkarka Irena Santor.

Wśród nowych członków są między innymi Batia Giliad z Izraela, która od 11 lat przewodniczy pracom Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka, a także Barbara Fender, bibliotekarka ze szkoły podstawowej w Jaszkowicach.

– Barbara Fender od blisko 30 lat zachęca dzieci do czytania, organizuje spotkania z pisarzami, warsztaty i konkursy oraz prowadzi z dziećmi zajęcia o charakterze terapeutycznym, promuje wśród uczniów także zasady bezpiecznego korzystania z internetu – wylicza zasługi odznaczonej sekretarz Kapituły.

Ordery trafią także do Ewy Grzelak, aktorki teatralnej i filmowej, związanej z fundacją “Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii “Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz do Małgorzaty Maćkowiak z Raszyna. Małgorzata Maćkowiak założyła w 2000 roku Polskie Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Fenyloketonurię i Choroby Rzadkie “Ars Vivendi”.

Ostatnią odznaczoną osobą jest druhna drużynowa harcmistrz Zuzanna Nawrot ze Świdnicy. – Od 45 lat pracuje z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie. W ramach drużyny Nieprzetartego Szlaku od lat jeździ z nimi na rajdy i obozy harcerskie, organizuje dla nich pomoc finansową – powiedziała Barbara Kolago.

Dokładna data wręczenia orderów nie została jeszcze ustalona.

Do grona członków Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu przyjęto w tym roku Irenę Santor. Członkostwo w Kapitule jest dożywotnie.

Jak podkreślają członkowie kapituły, Order Uśmiechu to jedyne na świecie odznaczenie przyznawane na wniosek dzieci. Jego tradycja sięga do 1968 roku, a z wnioskiem mogą występować tylko osoby poniżej 18. roku życia. Posiedzenia odbywają się dwa razy do roku, wiosną i jesienią.

Więcej na: tvn24.pl

Dodaj komentarz