fbpx

Ocalona z Holokaustu, oraz żołnierz który ją uratował, spędzili razem ponad 70 lat

Kiedy 23-letni John Mackay uratował 20-letnią Edith Steiner z obozu w Auschwitz w 1944 r., nikt nie spodziewał się, że spędzą razem resztę życia.

John, który uciekł z Włoskiego więzienia dla jeńców wojennych w Libii, przebierając się za Włoskiego żołnierza, wstąpił do Szkockiej jednostki komandosów, która brała udział w wyzwalaniu obozów koncentracyjnych. Urodzona na Węgrzech Edith była jedną z ocalałych, z całej rodziny przeżyła tylko ona i jej matka.

Podczas przyjęcia które miało uczcić wyzwolenie, nieśmiały John poprosił przyjaciela, aby ten zapytał Edith, czy ta zechciałaby z nim zatańczyć. Przyjaciel wrócił z wiadomością że zgodzi się, ale tylko pod warunkiem, że John sam ją poprosi. Zbierając się na odwagę, John w końcu uczynił pierwszy krok, prosząc swoją wybrankę do tańca. Było to początkiem wielkiej miłosnej historii, trwającej ponad 70 lat.

Pobrali się 17 lipca 1946 roku, po powrocie do Szkocji prowadzili Atholl Arms Hotel w miejscowości Pitlochry, aż do przejścia na emeryturę.

Edith i John doczekali się dwójki dzieci, siedmiorga wnuków i pięcioro prawnuków.

Trzy tygodnie przed 71 rocznicą ślubu, w wieku 92 lat Edith opuściła ten świat, będąc cały czas u boku Johna. Ich historia na zawsze pozostanie w naszych sercach, będąc żywym dowodem na to, że prawdziwa miłość naprawdę istnieje.

Źródło: dailymail.co.uk

Dodaj komentarz