fbpx

Lek na raka od zawsze pełzał pod naszymi stopami – przełomowe odkrycie Polaków

Naukowcy z UMCS i lokalnego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie stworzyli preparat z wydzielin dżdżownic, który w testach in vitro eliminuje komórki nowotworu płuc. Chociaż droga do stworzenia gotowego lekarstwa jest długa, wstępne wyniki wskazują, że ten środek nie szkodzi zdrowym komórkom.

Dżdżownice, jako najstarsi przedstawiciele bezkręgowców, odgrywają ważną rolę w ekosystemie glebowym. Mają zdolność przetwarzania odpadów organicznych na nawóz. Odkryto także ich potencjał w medycynie. Kiedy są one wystawiane na działanie prądu, wydzielają żółty płyn o wyraźnym zapachu.

Ten specyficzny płyn, zwany płynem celomatycznym, jest używany w niektórych krajach azjatyckich w leczniczych kąpielach, m.in. w walce z ospą, dzięki jego właściwościom przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwnowotworowym. Zespół z UMCS chce wykorzystać go w terapii przeciwnowotworowej. Warto dodać, że rażenie dżdżownic prądem nie jest dla nich zabójcze; mogą się one regenerować w ciągu kilku tygodni.

Aneta Adamska, rzecznik UMCS, podkreśliła, że Urząd Patentowy RP przyznał patent na ten innowacyjny wynalazek. W trakcie konferencji prasowej prezentującej wynalazek, główni badacze: prof. Jolanta Rzymowska oraz dr hab. Marta Fiołka przedstawiły swoje odkrycia.

Profesor Rzymowska podkreśla, że obecnie przeprowadzane są badania na poziomie in vitro na wyizolowanych komórkach nowotworu płuc. Uznaje jednak za ważny krok samo uzyskanie płynu i ustalenie odpowiednich warunków dla jego skutecznego działania.

Płyn działa selektywnie, niszcząc komórki nowotworowe, ale nie wpływając negatywnie na zdrowe komórki. Znalezienie takiej specyfiki jest według profesor dużym postępem. Efektywność działania płynu na komórki nowotworowe wynosi 80%.

Pomimo obiecujących wyników, rozwój leku jest procesem skomplikowanym, czasochłonnym i kosztownym. Naukowcy muszą przeprowadzić testy na zwierzętach, a następnie badania kliniczne na ludziach.

Aktualne prace nad płynem z dżdżownic mają na celu nie tylko walkę z rakiem płuc, ale również z innymi rodzajami nowotworów, takimi jak rak szyjki macicy czy jajników.

One thought on “Lek na raka od zawsze pełzał pod naszymi stopami – przełomowe odkrycie Polaków

  • 11 czerwca 2023 at 14:10
    Permalink

    Kto wpadł na pomysł rażenia prądem? Stary sposób na szybkie zbieranie dżdżownic jako przynęty na ryby . Stalowy pręt wbity w ziemię i podłączony prąd (tylko faza) same wychodzą z ziemi. Może to od tego?

    Reply

Dodaj komentarz