fbpx

Londyńskie autobusy będą napędzane fusami po kawie

Do produkcji nowego, ekologicznego paliwa wykorzystane zostaną fusy z kawy, które normalnie trafiłyby na wysypisko. Miedzy innymi dzięki takim odpadkom od poniedziałku po ulicach Londynu poruszają się autobusy. Biopaliwo będące mieszanką osadu po kawie z olejem napędowym produkuje firma bio-bean.

Firma Bio-bean wspólnie z Shell opracowała nowy rodzaj ekologicznego paliwa. Na razie londyńska spółka jest w stanie wytworzyć sześć tys. litrów rocznie takiej nietypowej mieszanki, którą są odpady po kawie i olej napędowy.

Taki olej powstaje z fusów po kawie oraz z odpadów z fabryk kawy rozpuszczalnej. By wyprodukować wystarczającą ilość oleju kawowego, pozwalającą autobusowi miejskiemu na jazdę przez rok, potrzeba 2,55 miliona filiżanek kawy. Bio-bean wydobywa z kawy olej, który potem zmieszany z olejem napędowym, może być stosowany w autach bez potrzeby wprowadzania modyfikacji.

W tej chwili po ulicach Londynu jeździ już wiele autobusów, które są napędzane biopaliwami powstałymi z użyciem oleju spożywczego czy łoju. Autobusy wykorzystujące olej kawowy na razie poruszają się po ulicach stolicy Anglii w ramach testów, które rozpoczęły się 20 listopada.

Źródło: forbes.pl

Dodaj komentarz