fbpx

Polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory

Polscy naukowcy jako pierwsi na świecie opracowali tanie testy sprawdzające podatność na nowotwory złośliwe. Badanie wykorzystuje sekwencjonowanie genomów i kosztuje 399 zł. Jest 20 razy tańsze niż podobne badania za granicą.

Test pozwala ocenić 70 genów zwiększających ryzyko zachorowania na nowotwory, takie jak rak piersi, jajnika, prostaty, jelita grubego, macicy, żołądka, trzustki, nerki, skóry, tarczycy i guzów endokrynnych. Jest wspólnym osiągnięciem specjalistów Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Zakładu Medycyny Genomowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) – poinformowano na konferencji prasowej w Warszawie.

Opracował je zespół pod kierunkiem prof. Krystiana Jażdżewskiego (z Centrum Nowych Technologii UW) oraz dr hab. n. med. Anny Wójcickiej, pełniącej funkcję prezesa Warsaw Genomics, firmy zajmującej się wykorzystaniem testów.

Inicjator programu BadamyGeny.pl prof. Jażdżewski powiedział, że test jest 20 razy tańszy niż podobne badania za granicą, kosztuje 399 zł. Każdy z 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory może być uszkodzony w kilku tysiącach miejsc. – Dzięki naszej metodzie można ocenić, czy w którymkolwiek z nich wystąpiła wada zwiększająca zachorowania na nowotwór. W sumie badanych jest ponad 100 tys. potencjalnych uszkodzeń – tłumaczył prof. Jażdżewski.

Każda wykryta zmiana potwierdzana jest jeszcze inną metodą. Specjaliści zapewniają, że daje to niemal całkowitą pewność, że znaleziony u pacjenta wariant genetyczny jest prawdziwy i nie może być pomyłki.

Do badania można zgłosić się na stronie: www.badamygeny.pl

 

Czytaj więcej na: tvp.info

Foto: Pixabay

One thought on “Polski tani test wykrywający 70 genów odpowiedzialnych za nowotwory

  • 11 grudnia 2017 at 10:00
    Permalink

    Brawo 😀
    Przeciwdziałajmy zmieniając sposób zywienia i dbając o regularne oczyszczanie ciała z toksyn i negatywnych emocji by cieszyć się zdrowiem całe zycie (a przynajmniej przez większość życia). Zdrowy system immunologiczny człowieka to nasz największy skarb.

    Reply

Dodaj komentarz