fbpx

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Krwiodawcy. Dlaczego warto oddawać krew?

Od 2004 roku na całym świecie, 14 czerwca obchodzi się święto krwiodawców. Wcześniej obchodzono je 23 maja.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa.

Oddając krew możemy sobie wyobrazić, że dzięki naszemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Osoba ta ponownie będzie mogła się uśmiechać i przede wszystkim żyć. Choć prawdopodobnie nigdy jej nie poznamy, należy mieć świadomość, że człowiek także ma przyjaciół, rodzinę, rodziców czy dzieci.

Niedobory krwi i jej składników występują w ciągu całego roku, a najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane miedzy innymi większą liczbą wypadków i tym, że krwiodawcy przebywają wtedy na urlopach.

Każda grupa krwi jest potrzebna, ale najbardziej oczekiwana jest 0Rh-. W nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, krew ta może być podana każdemu biorcy.

Od krwiodawców pobiera się tak zwaną krew pełną albo określone składniki krwi. Krew pełna może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni w przypadku mężczyzn i 12 tygodni w przypadku kobiet. Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi.

Kto może oddać krew?

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kg. Krwiodawca powinien być zdrowy i w dobrej formie, za każdym razem musi wypełnić ankietę na temat stanu zdrowia i przejść badania – do oddania krwi kwalifikuje lekarz. Na stałe dyskwalifikują przede wszystkim poważne choroby. Czasowa dyskwalifikacja może być spowodowana np. przeziębieniem, wyrwaniem zęba czy zrobieniem tatuażu.

Data obchodów Światowego Dnia Honorowych Dawców Krwi jest związana z dniem urodzin Karola Landsteinera, austriackiego lekarza patologa i immunologa, który w 1901 r. odkrył, że w krwinkach czerwonych występują dwa antygeny warunkujące zjawisko aglutynacji (zlepiania się) krwinek w zetknięciu z krwinkami o odmiennej strukturze antygenowej. Na podstawie tych obserwacji Landsteiner wyróżnił trzy grupy krwi, za co otrzymał w 1930 r. Nagrodę Nobla. Umożliwiło to rozwój transfuzjologii i podstaw bezpiecznego przetaczania krwi. W 1940 r. Landsteiner był również współodkrywcą czynnika Rh.

Źródło: materiały prasowe

Dodaj komentarz