fbpx

12 kroków do szczęścia

1

Czy istnieje recepta na szczęście?

Jedni mówią, że tak. Inni, że nie. Według nas każdy znajdzie swój sposób, ale istnieją pewne wytczne, z których korzystać powinni wszyscy.

Poniżej prezentujemy specjalną listą 12 rzeczy, z których powinniśmy zrezygnować, aby poczuć się naprawdę wolnymi i szczęśliwymi. Rzeczy, których trzymamy się kurczowo niejednokrotnie z przyzwyczajenia, fundując stres i cierpienie sobie samym oraz naszemu otoczeniu. Czas to zmienić!

 

1. Zrezygnuj z potrzeby kontrolowania.

Czy mówimy o dzieciach, partnerze, współpracownikach, czy też o konferencji lub rodzinnych wakacjach- nie możesz mieć wszystkiego, zawsze i wszędzie, pod kontrolą. Nie możesz mieć wpływu na wszystko i wszystkich. Weź głęboki oddech i pozwól im po prostu być.

2. Zrezygnuj z obwiniania.

Zrzucanie winy na innych za to co masz czy nie masz, jak się czujesz czy w jakim punkcie życia się znajdujesz, jest tylko niepotrzebnym marnowaniem energii. Wyciągnij wnioski z tego co się stało, idź naprzód i bierz odpowiedzialność za swoje życie.

3. Zrezygnuj z nieomylności.

Każde ego źle znosi sprzeciw i bezczelne sugestie, że może nie mieć racji. Czasami jednak warto odpuścić kłótnię o słuszność, nawet jeżeli rzeczywiście leży ona po naszej stronie. Ile ludzkich relacji zepsuło się z tak błahego powodu? Zanim wystrzelisz pierwszy pocisk, zastanów się, czy kwestia naprawdę warta jest ognia.

4. Zrezygnuj z toksycznych myśli.

Przestań chłostać się negatywnym nastawieniem do życia i samego siebie. Zacznij patrzeć na swoją osobę przychylnie i zmień to, co Ci się nie podoba. Uśmiechnij się do odbicia w lustrze.

5. Zrezygnuj z maruderstwa.

Przestań narzekać na otoczenie, ludzi, sytuacje. Przestań powtarzać jak bardzo psują Ci humor czy wprowadzają w depresję. Nic nie jest w stanie Cię unieszczęśliwić- dopóki sam na to nie pozwolisz. Doceń moc pozytywnego myślenia!

6. Zrezygnuj z wymówek.

Odmówiłeś spotkania ze znajomymi, nie poszedłeś pobiegać, nie podjąłeś się ważnego projektu, nie walczyłeś o utrzymanie związku, nie dotrzymałeś danej obietnicy. Ile razy okłamywałeś samego siebie, używając słabych lub wręcz wyimaginowanych argumentów? Czas przestać się ograniczać i zacząć pracować nad sobą- tylko bez wymówek!

7. Zrezygnuj z krytykanctwa.

Mowa oczywiście nie o krytyce konstruktywnej, lecz o nierzeczowym wytykaniu nieistotnych błędów i braków. Do akcji znowu wchodzi ego- pomóż mu zrozumieć, że nie do niego należy luksus czucia się lepszym. Jesteśmy różni, jednak wciąż dzielimy te same potrzeby- i każdy chce być rozumiany.

8. Zrezygnuj ze strachu.

Hodujemy w sobie przeróżne fobie i lęki, łącznie z obawą przed zmianami. A te są konieczne, jeśli chcemy posunąć się naprzód i odmienić nasze życie. Strach jest iluzją, nie istnieje naprawdę. To Ty go stworzyłeś i pozwoliłeś rozgościć się w Twojej głowie. Nadszedł czas eksmisji.

9. Zrezygnuj z potrzeby imponowania.

Zdejmij maskę, przestań starać się na siłę przypodobać i udawać kogoś kim nie jesteś. Przestań być powierzchowny i pokaż ludziom swoje prawdziwe wnętrze. Zaakceptuj siebie, a zobaczysz jak bezinteresownie robią to inni.

10. Zrezygnuj z metkowania.

Przestań szufladkować ludzi, miejsca i wydarzenia, których nie rozumiesz lub za którymi nie przepadasz. Otwórz się na odmienność. Ludzki umysł jest jak parasol- działa tylko wtedy, gdy jest otwarty.

11. Zrezygnuj z życia według oczekiwań innych.

Zdecydowanie zbyt wielu ludzi nie żyje własnym życiem. Dają się prowadzić wytycznym tych, którzy „wiedzą lepiej”: rodziców, przyjaciół, szefa czy mediów. Zajęci zadowalaniem wszystkich dookoła i dorastaniem do ich oczekiwań, tracą kontrolę nad tym co najważniejsze. Przestają słyszeć ten wewnętrzny głos, nieśmiało przypominający o marzeniach i potrzebach, o tym co czyni ich szczęśliwymi. Czas się uwolnić i rozprostować skrzydła!

12. Zrezygnuj z życia przeszłością.

Zapewne słyszałeś to już tysiąc razy i zapewne wiesz, jak nieproste jest to zadanie. Szczególnie, jeśli przeszłość wyglądała lepiej, niż zapowiada się przyszłość. Pamiętaj jednak, że TU I TERAZ to wszystko co masz- i lepiej żebyś zrobił z tego właściwy użytek. Szczęście jest podróżą, nie celem.

 

 

Źródło: http://www.omsica.pl/blog/medytacja-12-krokow-do-wolnosci/

Dodaj komentarz