fbpx

Siedemdziesięciolatka samodzielnie oczyściła 52 plaże w Kornwalii, żeby pomóc naszej planecie

Ziemia to nasz jedyny dom – przynajmniej jak na razie. Bardzo rzadko jednak o tym myślimy, a tymczasem nasza planeta ofiaruje nam tak wiele. Musimy więc o nią dbać.

Angielka Pat Smith, żyjąca w Kornwalii, włożyła sporo pracy, żeby przyczynić się do rozwiązania problemu jakim jest zanieczyszczenie środowiska.  70-letnia kobieta obejrzała w telewizji dokument o zaśmieceniu plastikiem. Problem zaniepokoił ją do tego stopnia, że postawiła przed sobą śmiałe wyzwanie – postanowiła oczyszczać jedną plażę tygodniowo przez rok.

Współmieszkańcy rodzimego miasteczka szybko podłapali pomysł i zaoferowali pomoc. Razem ze swoimi wnukami i chętnymi ochotnikami Pam osiągnęła swój cel. Wspólnie oczyścili 52 plaże w Kornwalii.  Na tym jednak historia się nie kończy; Pam nadal wytrwale dąży do uczynienia naszej planety lepszym miejscem.

Ludzie myślą, że sprzątanie plaż to pewien rodzaj prac społecznych. Pam stwierdziła jednak prosty fakt – każdy powinien sprzątać po sobie i żadne miejsca nie powinny być przez nas zaśmiecane.

W tym celu dziarska seniorka wystartowała z inicjatywą pod nazwą „Ostatnia Słomka”. Kampania ma na celu zwiększenie świadomości ludzi na temat szkodliwości zwykłych plastikowych słomek oraz ich całkowitą eliminację z użytku.

Pat nawiązała również współpracę z Martinem Doreyem, wpływowym założycielem organizacji „2 Minute Beach Clean” (Plaża czysta w dwie minuty). Na dodatek, dołączyła do ekipy Wayne Nixona, który to z kolei przemierza wybrzeża wielkiej Brytanii jako ambasador kampanii Keep Britain Tidy.

Jednorazowe słomki są  typowym przykładem szkodliwego użycia plastiku. Nie mają one praktycznego żadnego innego zastosowania. Zasypują tylko ocean i wypełniają nasze ziemie. Co gorsza, plastikowe słomki które obecnie są w użyciu, będą istnieć jeszcze przez kilka kolejnych generacji!

Sam Smith udowadnia, że wspólnymi siłami możemy uratować naszą planetę.

Źródło: themindunleashed.com

Tłumaczenie: Joanna Słupek

Dodaj komentarz