fbpx

Wrocław wprowadza wyjątkową ochronę drzew w mieście. Można? Można!

Wrocław jako pierwszy w Polsce wprowadza „Karty informacyjne do standardów ochrony drzew w inwestycjach”. Dzięki nim, podczas prowadzonych we Wrocławiu prac budowlanych, drzewa mają być lepiej chronione.

Jak to działa w praktyce mogliśmy zobaczyć w parku Czarnej Wody na Swojczycach, gdzie właśnie jest realizowana inwestycja z WBO.

Karty są katalogiem dobrych praktyk i mają obowiązywać przy wszystkich procesach budowlanych prowadzonych na terenach gminnych. Miasto zachęca również, aby stosowały je wszystkie podmioty zainteresowane właściwą ochroną drzew. Zarząd Zieleni Miejskiej już go prezentował na konferencji branżowej oraz firmom deweloperskim. Spotkało się to z dużym zainteresowaniem.

Jak to wygląda w praktyce? Na karcie inwestor znajdzie informacje np. jak zabezpieczać drzewa w trakcie prac budowlanych lub w jaki sposób zorganizować budowę, aby nie niszczyć systemu korzeniowego drzew. Karty zostały sporządzone na zlecenie ZZM przez dr Marzenę Suchocką z SGGW, ekspertkę w sprawach prowadzenia inwestycji w pobliżu drzew. Zebrała ona dostępną wiedzę na temat metod ochrony drzew w procesach inwestycyjnych.

– Zagadnienia dotyczące ochrony drzew na placach budowy podzielono na 12 tematów – od organizacji placu budowy, przez monitoring drzew, wyznaczanie Strefy Ochronnej Drzew, ochronę poszczególnych części drzewa (korzenie, pień, konary), po prace budowlane oraz projektowanie i zagospodarowanie terenu w SOD – wylicza dyrektor ZZM Jacek Mól.

Karty powołują się na obowiązujące akty prawne, na podstawie których zostały opracowane oraz przedstawiają graficzne przykłady dobrych i złych praktyk dotyczących postępowania z drzewami w czasie prac budowlanych, wraz z omówieniem konsekwencji zaniedbań.

Karty zostały tak skonstruowane, by łatwo można było znaleźć w nich informacje również bezpośrednio na budowie.

 

Czytaj więcej na: wroclaw.pl

Dodaj komentarz