fbpx

Pierwsza w Polsce chatka przeznaczona specjalnie do czytania już działa pod Warszawą

Około 50 kilometrów od Warszawy, w pobliżu wsi Adelin, otwarto Bookworm Cabin, czyli Chatkę Mola Książkowego. To pierwszy tego typu obiekt w Polsce.

„Bookworm Cabin powstała po to, żeby dać chwilę wytchnienia. Po to, by usiąść wygodnie, przestać pędzić i… Patrzeć. Czytać. Słuchać. Myśleć. Cieszyć się. Po prostu być” – piszą pomysłodawcy przedsięwzięcia, Bartłomiej Kraciuk i Marta Puchalska-Kraciuk.

Chatka, którą zaprojektowała pracownia POLE Architekci, położona jest między dwiema wsiami na gęsto zarośniętej drzewami działce. Z okien rozciąga się widok na malownicze pola. Powierzchnia użytkowa domku nie jest duża – obiekt przeznaczono dla dwóch dorosłych osób – została jednak zagospodarowana w przemyślany sposób, łącząc prostotę z komfortem i estetyką. Na antresoli znajduje się łóżko, na parterze oprócz przestrzeni wypoczynkowej jest również kuchnia i łazienka z prysznicem. O pełne wyposażenie wnętrza zadbała marka VOX.

(…)

W Bookworm Cabin najważniejsze są książki. Praktycznie wszystkie ściany chatki przekształcono w półki. Dzięki temu na stosunkowo niewielkiej powierzchni udało się zmieścić kilkaset pozycji – od literatury pięknej, poprzez popularną, a na książkach kucharskich skończywszy. Czyli pomysłów na posiłki też nie zabraknie. Za dobór literatury odpowiedzialne było Wydawnictwo Albatros, do którego z propozycją współpracy zwrócili się Bartek i Marta.

Aby nic – oprócz przyrody – nie rozpraszało nas podczas czytania, właściciele chatki nie podłączyli WiFi, a zasięg sieci komórkowej jest zmienny. „Ten domek powstał po to, by się wyciszyć. W środku znajdziesz żółte pudełko, do którego proponujemy odłożyć telefon – tak, żeby zawsze był pod ręką, ale jak najmniej przeszkadzał” – tłumaczą Bartłomiej Kraciuk i Marta Puchalska-Kraciuk.

 

Czytaj więcej na: booklips.pl

Foto: Ernest Winczyk oraz Wydawnictwo Albatros

Dodaj komentarz