fbpx

Duński samochód przejechał 80 km na paliwie z wodorostów

Ponad 80 km przejechał Duński samochód napędzany paliwem wyprodukowanym z wodorostów.  Nowe paliwo opracowane zostało przez naukowców z holenderskiej organizacji TNO oraz z Uniwersytetu w Wageningen. Pojazd napędzany ekologicznym paliwem przygotowali naukowcy z Danii.

Eksperyment jest częścią europejskiego projektu MacroFuels finansowanego przez UE, w którym holenderskie instytuty badawcze współpracują z władzami duńskimi. Dotychczas udało się wyprodukować ok. 200 litrów paliwa.

W Danii, specjalnie przygotowanym samochodem, odbyła się pierwsza jazda próbna. Sprawdzono zachowanie pojazdu podczas jazdy w różnych warunkach, od miejskich korków po jazdę po autostradzie. Auto przejechało w sumie 80 km.

Paliwo z wodorostów działa jak zwykłe

– Sprawdziliśmy, czy paliwo z wodorostów działa tak samo, jak zwykłe paliwa. Przyjrzeliśmy się również zużyciu paliwa i jego wpływowi na stan silnika – powiedział w rozmowie z „Noordhollands Dagblad” Jaap van Hal, ekspert ds. wodorostów w TNO.

Van Hal uważa, że w przyszłości paliwo z wodorostów może być wykorzystywane nie tylko do napędzania samochodów osobowych, ale również przez lotnictwo i żeglugę morską.

Z przeprowadzonych badań wynika, że paliwo z wodorostów działa tak samo jak to z ropy naftowej. Wykazano również że jego produkcja jest technicznie możliwa. Naukowcy będą teraz pracowali nad zoptymalizowaniem procesu wytwarzania nowego paliwa.

Szkło i opakowania także z wodorostów

Biopaliwa są alternatywą dla paliw kopalnych. Naukowcy podkreślają, że wodorosty rosną szybko i łatwo je uprawiać. Badacze z TNO zauważają, że z wodorostów można również wytwarzać ubrania, szkło, materiały izolacyjne, opakowania, a nawet farby.

Źródło: nos.nl

Dodaj komentarz