fbpx

Ta rzadka róża ma biało-czerwone płatki i będzie wspaniałą ozdobą dla twojego ogrodu

Na ziemi istnieją miliony gatunków różnych kwiatów, każdy z nich będący ucztą dla oka, z unikalnym zapachem i charakterystycznym kolorem. Wygląda jednak na to, że róże od zawsze górowały nad wszystkimi innymi kwiatami, i pewnie nieprędko się to zmieni.

Zdaje się, że żaden kwiat nie równa się z różą w kwestii zapachu, od niebiańskiej woni róży damasceńskiej po egzotyczny aromat róży herbacianej.

Róże zarażają pozytywną energią i miłością, są także symbolem elegancji i piękna. Są tradycyjne i ponadczasowe, idealny wybór na specjalne okazje.

Istnieje wiele gatunków róż , wszystkie w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, o bogatej symbolice: radość, miłość, romantyzm, uwielbienie, niewinność, namiętność, dumę, czystość, winę, smutek, żałobę, pokorę, i przyjaźń.

Połączenia gatunków są także powszechne. Ogrodnicy krzyżują róże, tworząc fascynujące hybrydy. Jedną z nich jest bohaterka tego artykułu: róża Osiria.

Ta wspaniała róża herbaciana została stworzona w 1978 roku przez Kordes Roses, niemiecką firmę wytwarzającą i sprzedającą róże, i została wprowadzona na rynek jako Osiria we Francji przez centrum ogrodowe Willemse France.

Stwierdza się, że jest połączeniem krzewu różanego o nazwie Snowfire i nieznanego ogółowi społeczeństwa szczepu, jako że osoby zajmujące się krzyżowaniem gatunków nigdy nie zdradzają drugiego rodzica, aby chronić swój twór.

Fotografowie kwiatów dopiero niedawno uchwycili jej rzadkie piękno, a ich zdjęcia przyczyniły się do popularności tego kwiatu.

Jednak ich wygląd na zdjęciach często bardzo się różni od prawdziwych kwiatów. Prawdziwa róża Osiria zazwyczaj posiada białe wnętrze płatków, zacieniowane czerwonym pigmentem.

Te róże są zawsze zachwycające, jednak niektóre ze zdjęć mogły być podrasowane w programach obróbki graficznej, dlatego ukazują nieskazitelne róże o płatkach symetrycznie zabarwionych kolorem ciemnowiśniowym i śnieżnobiałym.

Fotograf kwiatów Stan V. Griep z American Rose Society wyjaśnia:

„Osiria to nie przekręt; naprawdę istnieje, jednak jej kwiaty zwykle wyglądają nieco inaczej od tych, które widzimy w internecie, przyprawiających o szybsze bicie serca.”

Griep dodaje, że ta róża zawdzięcza swoją nazwę mitycznemu imperium, Osirii:

„Wątpię, że znajdziecie Osirię na jakiejkolwiek mapie czy natraficie na wzmiankę w biblijnych czy historycznych źródłach, ponieważ, podobnie jak Atlantyda, Osiria to mistyczne imperium. Podobnie jak niektóre z poprawionych zdjęć, tradycja ustna kryjąca się za jej nazwą jest kusząca.”

Poza niesamowitym wyglądem, te róże posiadają intensywny i bardzo przyjemny zapach.

Ich hodowla nie jest łatwa, jednak jeśli masz doświadczenie w ogrodnictwie i lubisz eksperymentować, oczywiście nie zaszkodzi spróbować.

Możesz również wypróbować inne odmiany, które posiadają płatki o biało-czerwonym zabarwieniu, chociażby róża Nostalgie czy Gemini.

Z tymi różami, twój ogród stanie się magicznym miejscem!

 

Opracowanie: Aleksandra Kotlęga

 

 

 

 

w artykule jest “150 gatunków”, ale strony o ogrodnictwie mówią co innego – “Na świecie występuje ponad 200 dzikich gatunków róż oraz około 20 tys. odmian szlachetnych.”

Dodaj komentarz