fbpx

Białe noce astronomiczne. Nietypowe zjawisko już niedługo widoczne w Polsce

Każdy z nas z pewnością zna pojęcie białych nocy astronomicznych. Zjawisko powszechnie występuje na kołach podbiegunowych, bywa również widoczne w Skandynawii. W Polsce również jest obecne – w czerwcu oraz na początku lipca – niebo nad Polską jest widocznie rozświetlone.

Białe noce są cyklicznym zjawiskiem astronomicznym, które polega na tym, że Słońce nie chowa się głębiej niż 18 stopni za horyzont. Podczas przesilenia letniego to zjawisko można podziwiać od 48,6 stopnia szerokości geograficznej, czyli na obszarze całego naszego kraju.

Białe noce astronomiczne najwcześniej zaczynają się na Pomorzu i w tym rejonie trwają też najdłużej. We Władysławowie po raz ostatni słońce chowa się za horyzont głębiej niż 16 stopni nocą z 8/9 maja. Każdego dnia do 22 czerwca, a więc do pierwszego dnia astronomicznego lata, astronomiczne białe noce wędrują coraz dalej na południe. W okolicach Łodzi białe noce rozpoczęły się 22 maja, a na południu stanie się to około 7-9 czerwca.

Zjawisko jest szczególnie dobrze widoczne w północnej części Polski między drugą połową czerwca a drugą połową lipca. W tym okresie od północnej strony horyzontu niebo jest jasne nawet w samym środku nocy i nigdy nie robi się ciemno. Ten okres nazywamy „białymi nocami żeglarskimi”. Na Pomorzu słońce jest tak płytko, że o 1:00 w nocy północna część horyzontu pozostaje widocznie rozświetlona.

Noce astronomiczne najkrócej trwają na południu. W miejscowości Wołosate rozpoczynają się 9 czerwca, a kończą już 4 lipca. Najdłużej występują na Przylądku Rozewie – rozpoczynają się 9 maja i trwają aż do 4 sierpnia.

Opracowanie: Kamila Gulbicka
Źródło: krolowasuperstarblog.wordpress.com

 

 

Dodaj komentarz