fbpx

Akademia Górniczo Hutnicza przesadziła 10 letnie drzewo

Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza przesadziła 10-letnie drzewo.Z pomocą dźwigu, platan klonolistny został przetransportowany do nowo wybudowanej hali sportowej.

Platan klonolistny, który został przesadzony, ma wysokość 10 metrów i ważył razem z korzeniami i ziemią około 10 ton. Jak podkreślono w komunikacie AGH, termin przesadzenia nie został wybrany przypadkowo.

– To właśnie zimą soki drzewa są uśpione, a tym samym szansa na pomyślne przyjęcie się drzewa w nowym miejscu jest największa – wyjaśnia Ewa Czekaj-Kamińska, architektka zieleni, kierowniczka Działu Utrzymania Terenu AGH.

Hala sportowa z drzewem

Grubsze korzenie platana zostały przed przesadzeniem zabezpieczone odpowiednim preparatem, a całą bryłę korzeniową okopano przy pomocy specjalnej techniki. “W nowym miejscu drzewo zostało obsypane m.in. humusem, bogatym w materię organiczną, którą tworzą głównie resztki roślinne” – czytamy w komunikacie.

AGH podkreśla, że projekt wybudowanej między ulicami Buszka i Armii Krajowej hali od początku zakładał, że w jeden z narożników obiektu wkomponowane będzie drzewo.

“Zgodnie z koncepcją architektoniczną drzewo będzie miało możliwość swobodnego wzrostu w otwartej przestrzeni” – zapewnia uczelnia.

 

 

Dodaj komentarz