fbpx

Pięć zasad dobrego snu, które mogą się przyczynić do wydłużenia życia nawet o kilka lat

Według doniesień naukowców zrzeszonych w American College of Cardiology przestrzeganie pięciu zasad dobrego snu może wydłużyć przewidywaną długość życia ludzi nawet o pięć lat. Badacze wyróżnili pięć kluczowych zasad, które są kluczowe dla zdrowia.

W czwartek, 23 lutego, podczas corocznego spotkania zorganizowanego przez American College of Cardiology zaprezentowano wyniki badania. Uwzględniono w nich dane 172 tysięcy osób, które w latach 2013-2018 wypełniały ankiety dotyczące swojego snu, w ramach badań prowadzonych przez państwową organizacje National Health Interview Survey.

Pięć zasad dobrego snu

Respondenci podczas badania oceniali, czy występuje od nich pięć zasad dobrego snu, czyli: łatwe zasypianie, ciągłości snu, przesypianie optymalnej liczby godzin, wstawanie wypoczętym oraz unikanie środków wspomagających zasypianie. Po pięciu latach badacze zestawili zebrane dane z ankiety z informacjami dotyczącymi zgonów wśród respondentów.

„Ci, którzy nie spełniali żadnej lub spełniali tylko jedną z zasad dobrego snu, byli o 30 proc. bardziej narażeni na zgon niż ci spełniający wszystkie warunki” — stwierdzono.

Z kolei u osób przestrzegających wszystkich pięciu zasad dobrego snu „występowało o 21 proc. mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z powodu chorób układu krążenia, o 19 proc. mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z powodu raka i o 40 proc. mniejsze prawdopodobieństwo śmierci z przyczyn innych niż choroby serca lub rak” — przekazano w oświadczeniu podsumowującym badanie.

Naukowcy ustalili, że dobry sen ma znaczący wpływ na długość życia, szczególnie u mężczyzn. Zgodnie z wynikami badania, mężczyźni, którzy przestrzegają wszystkich pięciu zasad dobrego snu, żyją średnio o 4,7 roku dłużej niż ci, którzy przestrzegają co najwyżej jednej z reguł. W przypadku kobiet ta różnica wynosi mniej niż połowę – 2,4 roku.

Powszechny niedobór snu

— Jeśli ludzie przyswoją wszystkie nawyki prowadzące do idealnego snu, zwiększy się prawdopodobieństwo, że będą mieli długie życie — podkreślił dr Frank Qian z Harvard Medical School, jeden z autorów badania.

— Jeśli uda nam się ogólnie poprawić sen, a w tym procesie szczególnie ważna jest identyfikacja zaburzeń snu, być może uda nam się zapobiec części przedwczesnych śmierci — dodał.

Mimo że wymieniono pięć zasad dobrego snu, naukowcy zacytowani przez CNN uważają, że najważniejszą z nich jest odpowiednia ilość snu, czyli siedem do ośmiu godzin na dobę. Niestety, dane Amerykańskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób pokazują, że jedna trzecia Amerykanów boryka się z problemem niedoboru snu, podobnie jak wiele osób w Europie.

— Istotna jest nie tylko ilość i jakość snu, ale również jego regularność, tak samo dobry sen każdej kolejnej nocy — podsumował niezaangażowany w badanie dr Raj Dasgupta z Southern California’s Keck School of Medicine.

Źródło: CNN

Dodaj komentarz